V Nýrsku unikla jedovatá látka, čtyři lidé jsou v nemocnici

Kvůli úniku nebezpečného isokyanátu zasahují hasiči ve firmě Greiner v Nýsku. Po úniku jedovaté látky byli zaměstnanci společnosti evakuováni, a to ještě před příjezdem hasičů. Ačkoli hasiči ujistili, že nikdo neutrpěl zranění, skončili čtyři lidé v nemocnici na pozorování.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: David Modrý

Látka desmodur trial, která patří mezi isokyanáty, unikla v závodě na výrobu izolačních systémů před šestou ráno, tedy před začátkem ranní směny. ČTK uvedla, že příčinou byla prasklá hadice vycházející z nádrže.

I když se podařilo všechny zaměstnance evakuovat bez zranění, čtyři z nich skončili v nemocnici. Podle mluvčí hasičů Pavly Jakoubkové šlo o preventivní hospitalizaci na pozorování.

K havárii se sjely asi dvě desítky hasičů s protichemickými obleky. „Pomocí sorbentu uniklou látku stabilizují a ukládají do připravených nádob. Na místo se dostavila specializovaná firma, která nádoby odveze a zajistí jejich ekologickou likvidaci,“ popsala mluvčí. Do Nýrska přijeli také pracovníci z chemické laboratoře z Třemošné. Látka se ale nerozšířila z výrobní haly. Neohrozila spodní vody ani ovzduší.

/*json*/{"map":{"lat":49.29298838601603,"lng":13.154354870346072,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.293630837147404,"lng":13.14313530921936,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Isokyanáty jsou vysoce hořlavé a reaktivní látky. Můžou způsobit vážné poškození zdraví nejen při požití či poleptání, ale i při vdechnutí. Používají se například při výrobě umělé hmoty, izolace, molitanu a podobně.

Asi 200 kilogramů podobné chemikálie uniklo letos v lednu a předtím i loni v září ve výrobní hale firmy Borgers CZ ve Volduchách na Rokycansku. Nikdo se nezranil, zaměstnanci sami opustili halu ještě před příjezdem hasičů. V ovzduší byly nebezpečné látky hluboko pod přípustným limitem.