Vítkovickým vysokým pecím hrozí zánik. Ničí je postupující koroze

Areál Dolní oblasti Vítkovic (DOV) shání partnery pro další rozvoj. Finance by měly jít na rekonstrukci dosud neopravených částí této Národní kulturní památky. „Pro opravu vysokých pecí číslo 4 a 6 shání partnery, kteří by se chtěli na záchraně industriálního areálu podílet,“ zjistila redaktorka České televize Pavka Daňková.

Video Unikátní vysoké pece před zánikem. Rozežírá je koroze
video

Unikátní vysoké pece před zánikem. Rozežírá je koroze

Prostory bývalých pecí by se daly podle odborníků využít jakkoli, chybí ale peníze. Z vysokých pecí je dnes přístupná podle Jiřího Michálka, předsedy představenstva DOV, pouze pec číslo 1. Čtyřka a šestka je zatím zavřená. Například čtyřka přestala pro původní účely sloužit před téměř dvaceti lety. A od té doby velmi rychle chátrá.

„Kdysi se tady vyrábělo surové železo, ocelárenské surové železo, které se vozilo do naší ocelárny, kde jsme ji později zpracovali na ocel,“ uvedl Jiří Michálek, předseda předsednictva spolku Dolní oblast Vítkovice, podle něhož již dochází k tak silné korozi, že je problém pec udržet tak, aby stála.

 

„Železo je opravdu materiál, který odchází před očima. To není kámen, to není středověký hrad, to prostě odchází velice rychle. Čím déle se bude čekat, tím více to bude stát peněz.“

Josef Pleskot

architekt

Mohl by zde být i kampus

Pece jsou 75 metrů vysoké. Architekt Josef Pleskot a vedení celé oblasti si místo dvou chátrajících vysokých pecí dokáží představit ledacos. „Od expozic po depozitáře, diskutovala se knihovna, můžou tady být sály,“ poznamenal Petr Koudela, ředitel DOV. Podle některých úvah by zde mohl být i univerzitní kampus Ostravské univerzity.

A uvažuje se dokonce také o stavbě lanové dráhy, která by mohla mít zastávku přímo na některé z vysokých pecí.

„Celá ta oblast je čtvrtou nejnavštěvovanější kulturní památkou v České republice – po Pražském hradu, lanové dráze na Petřín, zoologické zahradě je to Dolní oblast Vítkovice, to je něco, co rezonuje, co zní,“ dodal Pleskot. 

Kdo a pokud vůbec se stane novodobým zachráncem vysokých pecí v Ostravě, zatím není zřejmé. Partnerem při záchraně areálu může být podle vedení Dolní oblasti kdokoli. „V případě, že se prostředky na záchranu sehnat nepovede, postupující koroze vysoké pece do pěti let úplně zničí,“ dodala Pavla Daňková.