V Polné se dočkali sochy Boženy Němcové. Zdobí nádvoří zámku

V Polné na Jihlavsku odhalili pomník Boženy Němcové. Město chtělo sochu původně pořídit k 175. výročí pobytu české spisovatelky v Polné. Zastupitelé se ale nedokázali shodnout na podobě a umístění díla. Nakonec půlmetrovou bronzovou plastiku nechal vyrobit a zaplatil místní mecenáš.

Video Události v kultuře
video

V Polné se dočkali sochy Boženy Němcové

Nesedí na lavičce ani nestojí, není ani v životní velikosti na náměstí. Socha Boženy Němcové, kterou v Polné odhalili, je asi půlmetrová bronzová plastika a je součástí nově opraveného prvního nádvoří zámku.

Návrhy podoby památníku
Zdroj: www.mesto-polna.cz

Umístit ve městě sochu Boženy Němcové Polná plánovala už před dvěma roky. Debatu ale nakonec ukončil spor zastupitelů o její podobu. „ Byla to, řekl bych, zbytečná debata o tom, jestli bude v životní velikosti nebo sedět na lavičce. Pak ještě ty náklady více než milion korun…,“ řekl starosta Polné Jindřich Skočdopole (NK).

Zámek v Polné
Profil

Zámek v Polné

Hrad původně ze 13. století byl v 16. století po požáru přestavěný na zámek. Další, barokní, přestavbou prošel v 18. století, kdy byl vypálen Švédy. Dnešní podobu památka získala rozsáhlou rekonstrukcí ukončenou v roce 2004. V areálu, který patří městu, sídlí městské muzeum, kulturní středisko i základní umělecká škola.

Dílo nakonec ze svého zaplatil utajený polenský mecenáš. Socha stála tři sta tisíc korun. Jako předloha posloužil téměř osmdesát let starý návrh zdejšího sochaře Jana Adolfa Vítka uložený v depozitáři místního muzea. „Sochu vytvořil pro soutěž asi v roce 1940. Soutěž tenkrát nevyhrál, od té doby návrh čeká na odlití do bronzu,“ řekla ředitelka Muzea Polná Alena Vyskočilová.

Božena Němcová žila v Polné v letech 1840–1842 a právě tady také podle všeho přečetla svou první česky psanou knihu. „Zahořela tu láskou k české literatuře,“ řekla Alena Vyskočilová. Právě na to odkazuje 175 let po odchodu Němcové z Polné i socha ženy s knihou.