První máj v Brně stál policii přes půl milionu korun

Jihomoravská policie vyčíslila náklady na bezpečnostní opatření v souvislosti s letošními prvomájovými demonstracemi v Brně. Podle informací, které má Česká televize k dispozici, stál zásah v brněnských ulicích více než půl milionu korun. Podobně velkých akcí mají policisté v regionu ročně maximálně deset.

Skautka Lucie Myslíková mluví na prvomájové demonstraci s příznivcem krajní pravice
Zdroj: ČTK/AP/Vladimir Cicmanec

Akce se zúčastnilo celkem 550 policistů. Z jihomoravského kraje to bylo 430 strážců a strážkyň zákona. A právě jihomoravské policejní ředitelství náklady pro Českou televizi vyčíslilo. Vyšplhaly se nad půl milionu korun.

Za občerstvení zaplatila policie 27 tisíc korun, za přesčasy pak desetkrát tolik. Právě náklady na přesčasovou práci tvoří největší položku, jde asi o 272 tisíc korun. 

Stejné jako zákrok při fotbalovém utkání 

Zákrok prodražil i přivolaný vrtulník. Vyslalo ho Policejní prezidium. Přesné náklady sice policie nesdělila, letová hodina může ale ve srovnání se záchranářským vrtulníkem stát mezi 40 až 60 tisíci korunami. Celou akci ze vzduchu monitoroval vrtulník přitom několik hodin.

Video Kultura +
video

Ten muž mi říkal, že mě uprchlíci znásilní, tvrdí skautka ze slavné fotografie

Pro policii nešlo o běžnou akci. „Takovýchto opatření máme do roka zhruba deset a je to zejména s rizikovými fotbalovými utkáními,“ řekla jihomoravská policejní mluvčí Štěpánka Komárová.

Devíti lidem hrozí pokuta 

Policie na místě demonstrací zadržela jedenáct lidí. S devíti nyní úředníci řeší přestupek. Osm lidí prověřují policisté kvůli neuposlechnutí policejní výzvy, jednoho pak za přestupek proti zákonu o právu shromažďovacím. Lidem hrozí pokuta až deset tisíc korun.

Protesty iniciativy Brno blokuje proti pochodu příznivců krajní pravice letos v Brně provázely potyčky. Na náměstí Svobody se sešlo asi sto padesát příznivců krajní pravice, antifašistů byl zhruba dvojnásobek. Oba tábory od sebe museli držet těžkooděnci se štíty. A vzduchem létaly kameny i petardy.