O slepice kvůli chřipce přišli všichni. Odškodnění zatím dostal každý druhý

Ministerstvo zemědělství nestihlo odškodnit všechny chovatele, kteří museli zlikvidovat drůbež kvůli ptačí chřipce. Zatím peníze poslalo jen každému druhému žadateli. Vyplatilo přibližně 16 milionů korun z plánovaných sedmdesáti.

Odškodnění za ptačí chřipku vázne
Zdroj: ČT24

 V souvislosti s ptačí chřipkou eviduje ministerstvo 877 žádostí. Zhruba v polovině případů už peníze odeslalo.

Jen v Moravském Krumlově a v Ivančicích, kde ptačí chřipka vypukla, zbývají dořešit asi 200 žádostí. Ty slíbilo ministerstvo zemědělství vyřídit do 15. června.

Zájem velký, ministerstvo nestíhá

Ministerstvo se brání tím, že počet žádostí o odškodnění je velký. „Výskyt ptačí chřipky je výjimečný a jde o nápor na naše administrativní kapacity. V běžných letech za čtvrtletí dostaneme 100 až 200 žádostí,“ řekl náměstek ministra zemědělství Jiří Šír.

Původně plánovaných 31 milionů korun vyčleněných na odškodnění se nakonec navýší o dalších 40 milionů. Podle některých chovatelů je kompenzace přesto nedostatečná.

„Já jsem za slepice dal 170 a správně by mně za ně 170 měli dát, protože mně zlikvidovali zdravé slepice,“ řekl chovatel z Ivančic Jiří Šipl.  

Kraj chce dát půl milionu

Na jižní Moravě mají chovatelé šanci, že jim zbytek peněz vyplatí kraj. „Řekli jsme, že pokud budou nějaké problémy, tak tu částku dokryjeme,“ uvedl hejtman Bohumil Šimek.

video Odškodnění za ptačí chřipku přijdou stát až na 100 milionů korun
Video Události
video

Odškodnění za ptačí chřipku přijdou stát až na 100 milionů korun

video Speciální vysílání ČT24 o náhradách za utracenou drůbež
Video Studio ČT24
video

Speciální vysílání ČT24 o náhradách za utracenou drůbež

Zdroj: ČT24

Místo sto korun za slepici by tak chovatelé v Jihomoravském kraji měli dostat 170.  Kraj chce chovatelům poslat až půl milionu korun.

Ptačí chřipka se na území Česka letos vyskytla zhruba po deseti letech. Zatímco v roce 2007 byla na malé části státu, letos se rozšířila po celém. Od začátku roku se objevilo 39 ohnisek ptačí chřipky. Veterináři postupně zlikvidovali 98 tisíc kusů drůbeže a 114 tisíc vajec. Dalších 5000 opeřenců kvůli chorobě uhynulo.