Kauza dalšího odběratele nelegálního lihu míří k soudu. Daně měl zkrátit o miliardu

Bývalý majitel likérky AB style Milan Antoniazi měl odebírat líh od zlínského podnikatele Radka Březiny. Žalobci na něj ve čtvrtek podali obžalobu. Viní ho z krácení daní, státu podle nich způsobil škodu na daních za více než miliardu korun. Policie vznesla návrh na obžalobu už před několika týdny.

Kauza osob spojených s Likérkou Drak pokračuje
Zdroj: isifa/LN Autor: Tomáš Hájek

Čin podle žalobců spáchal ve prospěch organizované zločinecké skupiny, řekl státní zástupce olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda.

Muž měl podle žalobců nakoupit bez vědomí celníků od Radka Březiny přibližně čtyři miliony litrů lihu, škoda činí jednu miliardu a 45 milionů korun. „Je to jeden z největších odběratelů,“ doplnil státní zástupce. K jeho usvědčení podle Šeredy významně pomohla mimo jiné výpověď Březinova mladšího bratra Tomáše, který se rozhodl s policií spolupracovat.

Případ tohoto údajného odběratele Březinova nelegálního lihu není posledním, který mají žalobci zmapovaný. „Ještě se na dalších případech pracuje,“ doplnil Šereda.

„Byla podána obžaloba u Krajského soudu v Ostravě ve věci trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchaného ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Jde o další větev z více případů, které se zabývají okolnostmi produkce a manipulace s nezdaněným lihem v kauze známé jako kauza pana Březiny a spol.“

Petr Šereda

státní zástupce olomouckého vrchního státního zastupitelství

Další větev odběratelů lihu se týká Stanislava Pražana a jeho syna, kteří měli odběrem nezdaněného lihu způsobit zkrácením daně škodu nejméně 353 milionů korun. Odpykávají si již devítileté tresty. Dosud největší prokázaný odběr Březinova lihu mají na svědomí lidé spojení s likérkou Drak z Chvalčova, kterou však skrytě ovládal Radek Březina, uvádějí žalobci.

Škoda byla vyčíslena na 1,29 miliardy korun. Majiteli likérky Pavlu Čanigovi soud nepravomocně uložil 11,5 roku vězení. Distributor likérky Robert Sedlařík z firmy Verdana si má odpykat deset let a bývalý jednatel distribuční firmy Nápoje Cyrano Dominik Nagy dostal osm let. Tresty od dvou do čtyř let si mají odpykat i další čtyři obchodní zástupci. Všichni se proti rozsudku odvolali.

Šéf lihové mafie Radek Březina byl s dalšími sedmi lidmi kvůli obchodům s nezdaněným lihem již nepravomocně odsouzen olomouckým krajským soudem v prosinci 2015. Březina za nelegální obchody s lihem s rekordní škodou na daních 6,39 miliardy korun dostal 13 let, šesti obžalovaným soud uložil tresty od čtyř do 12 let, jeden vyvázl s podmínkou.

Bratr Březiny Tomáš dostal čtyři roky, získal totiž status spolupracujícího. Kauzou se bude olomoucký vrchní soud zabývat ve veřejném jednání od 6. do 8. června. 

Video Události
video

Pavel Čaniga - muž, který položil milion na stůl

Zdroj: ČT24