Tatra Defence Vehicle opraví armádní pandury. Dostala k tomu 1,1 miliardy korun

Ministerstvo obrany podepsalo smlouvy na nákup a opravy techniky celkem za 1,5 miliardy korun. Se společností Tatra Defence Vehicle (TDV) ministerstvo uzavřelo tříletou rámcovou smlouvu na opravy obrněných transportérů Pandur za 1,1 miliardy korun.

Částka je výrazně vyšší než v minulosti, podle obrany předchozí rámec skutečným potřebám nedostačoval, jak podotkl tiskový mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Smlouvy byly podepsány během minulého týdne.

Společnost Tatra Defence Vehicle má pro Českou republiku exkluzivní licenci od výrobce pandurů, ministerstvo obrany proto zakázku na servis obrněnců muselo zadat jí. „Rámcová smlouva je uzavřena na tři roky s finančním limitem 1,1 miliardy korun. Prostředky budou čerpány podle reálných potřeb armády,“ uvedl Medek.

Podle náměstka ministra obrany Pavla Berana bylo v předchozí smlouvě na roky 2014 až 2016 na opravy k dispozici necelých 300 milionů, což neodpovídalo potřebám vojáků. „Důsledkem byla zvyšující se nepojízdnost techniky. Proto jsme finanční limit navýšili na reálnou úroveň,“ podotkl Beran. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) dodal, že při nákupu pandurů nebylo součástí kontraktu zajištění životního cyklu vozidel. „Napravujeme tak chyby našich předchůdců,“ uvedl.

„Czechoslovak Group nahrazuje zahraniční subdodavatele pro projekt Pandur II českými. To přinese další zlevnění výroby i zrychlení dodávek. V neposlední řadě se jedná o přínos pro českou ekonomiku jako takovou.“ 

Vladimír Matyáš

člen představenstva TDV

Společnost Tatra Defence Vehicle (TDV), která patří do holdingu Czechoslovak Group, uvedla, že podpisu smlouvy předcházela několikaměsíční vyjednávání. „Nová servisní smlouva přinese armádě podstatné zlepšení servisních služeb po stránce rychlosti i ceny,“ uvedla firma. Její zástupci poznamenali, že TDV disponuje vlastními výrobními kapacitami a schopností zajistit provoz pandurů v průběhu celého životního cyklu na území ČR.

Zástupci firmy dodali, že technickou podporu a opravy zbraňových stanic vyrobených izraelskou firmou Rafael, kterými jsou pandury české armády vybaveny, bude mít na starosti Excalibur Army. I ta patří do holdingu Czechoslovak Group.

Další stamiliony jdou i do dalekohledů

Dalších až 180 milionů korun půjde v letech 2017 až 2020 na dodávku náhradních dílů pro nákladní vozidla Tatra T-810. Dodávat je bude Excalibur Army. Podle Medka má armáda v užívání 610 kusů těchto vozidel.

Za téměř 203 miliony korun společnost Pramacom-HT vojákům vyrobí přístroje nočního vidění. Armáda má dostat celkem 2500 monokulárních přístrojů a 625 adaptérů, které umožní rozšíření na binokulární provedení. Zakázku obrana zadala přes alianční agenturu NSPA. „Z osmi uchazečů podala nejvýhodnější nabídku česká společnost Pramacom-HT, která Armádě ČR dodávala stejný materiál už v roce 2015,“ poznamenal Medek.