Průmyslová zóna Nad Barborou

Kraj stále chce Bakalovy pozemky v Karviné. Ale za jiných okolností

Platnost dokumentu o budoucí kupní smlouvě, která se týká pozemků pro chystanou průmyslovou zónu Nad Barborou v Karviné, vypršela. Kraj ale chce v přípravě zóny pokračovat dál. Takzvaná smlouva o spolupráci totiž zůstává v platnosti, jak podotkl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO).

Smlouvu se společností Asental, jež většinu pozemků vlastní a která patří podnikateli Zdeňku Bakalovi, uzavřel kraj před třemi lety. Na konec platnosti smlouvy upozornil deník MF Dnes.

„Moravskoslezský kraj má i přesto záměr Průmyslovou zónu Nad Barborou vybudovat, přípravy běží dále, ale v jiném režimu. I po vypršení budoucí kupní smlouvy zůstává mezi krajem a Asentalem v platnosti Smlouva o spolupráci, na jejímž základě budeme dále pokračovat,“ uvedl Ivo Vondrák. 

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák

Ivo Vondrák (ANO)

hejtman Moravskoslezského kraje

„Kvůli námitkám a odvoláním ekologických spolků chybí pravomocná územní rozhodnutí, která považujeme za zásadní, nejsou naplněny veškeré podmínky pro uzavření kupní smlouvy.“

Ivo Vondrák (ANO)

hejtman Moravskoslezského kraje

Budování zóny Nad Barborou se stalo předmětem sporu mezi někdejším hejtmanem Miroslavem Novákem (ČSSD) a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Ministrovi vadilo, že má kraj pozemky vykoupit asi za 200 milionů korun právě od společnosti podnikatele Bakaly. Babiš zpochybnil i kvalitu pozemků. Bývalé vedení kraje jeho výhrady trvale odmítalo a opíralo se i o odborné posudky.

Kraj podle Vondráka o aktuálním stavu přípravy průmyslové zóny informoval ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka (ČSSD). „Ministerstvo přislíbilo posoudit možnost prodloužení stávajícího dotačního programu určeného k financování průmyslových zón, popřípadě přípravu programu navazujícího,“ uvedl hejtman.

Vyroste zde čínský závod?

Ředitel agentury CzechInvest Karel Kučera tento týden uvedl, že v zóně by mohla být umístěna nová továrna na výrobu pneumatik čínské společnosti Linglong Tire. Firma hledá prostor pro svou investici a v brzké době přijedou její zástupci jednat do Česka.

Podle dřívějších informací by se investice pohybovala v řádu miliard korun a mohla by přinést až 1500 nových pracovních míst.