Kraji se podařilo prodat chátrající zámek v Račicích. Bude z něj wellness hotel

Jihomoravskému kraji se po necelém roce podařilo prodat zámek v Račicích na Vyškovsku. Nový majitel, brněnská společnost e-Finance, ho koupila za 27 milionů korun. V zámku by měl vzniknout wellnes hotel. Kompletní rekonstrukce přijde firmu na sto milionů korun.

Zámek v Račicích na Vyškovsku
Zdroj: ČT24

Račický zámek kraj prodával už třikrát, obdržel tři nabídky a rozhodoval se podle ceny. Objekt nakonec koupila společnost e-Finance. Zaplatila za něj dvacet sedm milionů. „Jediným kritériem výběru byla výše nabídnuté kupní ceny,“ potvrdila mluvčí Jihomoravského kraje Monika Brindzáková.

Areál dříve sloužil Mateřské škole, Základní škole a Střední škole Vyškov. Naposledy tam byla výuka v letech 2014 až 2015. Od té doby je areál nevyužívaný a odbor školství krajského úřadu ho označil za nepotřebný.

Nový majitel chce už v polovině června zpřístupnit předzámčí a jednu z budov veřejnosti. „Je tady deset pokojů, které jsou téměř připravené k nastěhování pro turisty. Samozřejmě si žádají nějaké malé úpravy,“ řekl předseda představenstva e-Finance Radek Jakubec.

Vnější podoba zámku se nezmění

Zámek přestaví firma na wellness hotel a zčásti mu nechá historický ráz. „ Z učeben školy uděláme apartmány pro hosty, wellness by mělo být v přízemí. Čtyři historické místnosti zpřístupníme pro prohlídky veřejnosti,“ plánuje Radek Jakubec.

Rekonstrukce se ovšem bude muset podřídit požadavkům památkářů. „Co se týče té nové funkce, tak nelze říci, že by nebylo možné skloubit ji s památkovou hodnotou. Určitě ale bude předmětem památkové ochrany výraz zámku, například hodnotné fasády,“ vysvětlil ředitel Národního památkového ústavu Brno Zdeněk Vácha. Kompletní rekonstrukce zámku v Račicích by měla stát sto milionů korun a potrvá do roku 2019.

Kraj letos už prodal nevyužívané budovy nemocnice a školy

Jihomoravský kraj chce dál prodávat nevyužitý majetek. „Je ekonomicky nevýhodné, aby měl v majetku budovy a areály, které jsou nevyužité a chátrají. Naopak v rukou soukromých vlastníků mohou v těchto prostorách vznikat projekty, které budou prospěšné i pro obyvatele obcí a měst, v jejichž katastru stojí,“ řekla náměstkyně hejtmana Taťána Malá (ANO).

Kraji se letos podařilo prodat už areál staré nemocnice ve Znojmě za 47 milionů korun a areál bývalého učiliště v Bzenci za 14,5 milionu korun.

O zámky moc zájem není

Prodat zámek chce v regionu několik současných majitelů. Například v Drnholci se ho majitel snaží prodat už několik let, stejně tak v Ořechově na Uherskohradišťsku, na Vysočině pak v Batelově nebo Golčově Jeníkově.

„Takových objektů je dnes na trhu de facto přebytek a je velmi málo kupců, kteří si je můžou dovolit, protože náklady, které jsou spojené jednak s provozem a jednak s údržbou, jsou hodně vysoké,“ okomentoval problémy spojené s jejich prodejem Tomáš Matras z Asociace realitních kanceláří v Brně.