Sucho se znovu hlásí o slovo: Na Hradecku je situace nejhorší za 20 let

Ani deště z posledních dnů nedoplnily zásoby podzemní vody. Hladiny jsou níž než obvykle třeba na severní a jižní Moravě. V okolí Hradce Králové je pak stav nejhorší za 20 let. Ostatně tento region má trvale nejméně vody z celé republiky. Pomoci tak musí soustava 10 propojených zdrojů, která přivádí vodu ze sousedních okresů, třeba z Náchodska či Pardubicka.

Video Události
video

Hloubkové vrty ukazují alarmující stav podzemní vody

Na povrchu vypadá vše zdánlivě v pořádku, protože nedávné deště koryto řeky Orlice zaplnily. Za týden nebo 14 dní ale zase bude poloprázdné. „Pro nás je to samozřejmě alarmující,“ stěžuje si ředitel Povodí Labe Marián Šebesta.

„To sucho nám neustále hrozí, třeba na Loučné nebo na Novohradce se už zase blížíme tomu stavu, kdy nám kontrolky znovu zablikají,“ dodává šéf Povodí Labe. 

O sto metrů níže pod zemí je situace ještě horší: dokazují to výsledky měření z hloubkového vrtu u Dobrušky. „Toto je varovný graf, který ukazuje, že hladina podzemní vody je nejníže za posledních dvacet let,“ upozorňuje Pavel Loskot z hradecké pobočky VaK. 

Zatím pro Hradec Králové a blízké okolí vystačí voda z unikátní východočeské soustavy čtyř propojených okresů: „Z Náchoda bereme zhruba 10 % roční spotřeby, z Pardubic o něco méně. Samozřejmě si můžeme pomoci a domluvit se s nimi, aby v těchto krizových obdobích na jaře a v létě to množství navýšili,“ dodává Pavel Trojan z Královéhradecké provozní.

Přehrada na Zdobnici budí vášně  

V budoucnu se ale Hradecko neobejde bez nové zásobárny vody z Orlických hor, varují vodohospodáři. V Královéhradeckém kraji se v posledních měsících hovoří například o plánu na stavbu přehrady Pěčín na řece Zdobnici v Orlických horách.

Zvažovaná přehrada v Pěčíně
Zdroj: ČT24

Jenže proti stavbě vznikla petice a obce v okolí zvažované přehrady oznámily, že chtějí nechat zpracovat vlastní posudek. „Podstata je taková, že v tuto chvíli nejsou vážné důvody, proč by se měla přehrada realizovat, na druhou stranu nelze odmítat, že by vodohospodáři neměli tu lokalitu prověřovat pro použití v případě nějaké krize,“ uvedl krajský radní Karel Klíma, který je odpovědný za oblast vodního hospodářství, životního prostředí a zemědělství. 

/*json*/{"map":{"lat":50.25795465710843,"lng":16.08184206406247,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.15303621000528,"lng":16.423873901367188,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/