Důl Paskov v červnu opustí další zaměstnanci. Má jich být 80

Z Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku, ve kterém společnost OKD v březnu ukončila těžbu uhlí, bude na konci června propuštěno 80 zaměstnanců, kteří se tam nyní podílejí na zajištění konzervačního režimu. Půjde o 31 horníků, 24 povrchových dělníků, 11 zaměstnanců servisních služeb a 14 technicko-hospodářských pracovníků. Ve středu to oznámil mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Důl Paskov
Zdroj: ČTK Autor: Vladimír Pryček

Z Dolu Paskov, k němuž patří šachty ve Staříči a Chlebovicích či úpravna uhlí v Paskově, na konci března odešlo 1030 zaměstnanců. Přes 300 lidí v dole zůstalo a pracuje na jeho útlumu. 

Čelechovský uvedl, že vedení OKD všem nadbytečným zaměstnancům opět prioritně nabídlo, aby přešli pracovat do karvinské části revíru. Této nabídky využilo osm lidí. „Zbývající ukončili pracovní poměr dohodou a v souladu se zákoníkem práce a v návaznosti na odpracované roky a kolektivní smlouvu vyššího stupně získají odstupné ve výši čtyř- až devítinásobku mzdy,“ uvedla personální ředitelka OKD Naňáková.

„Propuštění osmdesáti lidí z organizačních důvodů je plánované a proběhne v souladu s plánem útlumu. Postupně totiž končí vyklízení podzemní a povrchové techniky a její převoz do karvinské části. Proto řízeně a plánovaně snižujeme počty zaměstnanců, kteří se nadále nebudou na konzervačním režimu a následném útlumu podílet.“

Radka Naňáková

personální ředitelka OKD

Moravskoslezský kraj patří v Česku k regionům s nejvyšší nezaměstnaností. Na konci dubna tam nemělo práci 58 147 lidí, což bylo nejméně od prosince 2008, a podíl nezaměstnaných činil 6,7 procenta. Zároveň ale zaměstnavatelé zhruba 11 500 pracovníků hledali a zejména v technických profesích se jim lidé shánějí obtížně.

Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji v dubnu 2017
Zdroj: MPSV

V OKD nyní i s dodavatelskými firmami pracuje víc než 10 000 lidí. Firma je od loňska v úpadku, do potíží ji přivedly klesající ceny uhlí a předluženost. Od vyhlášení insolvence, kterou navrhlo samo OKD, už firma udělala mnoho úsporných opatření. Jedním z hlavních bylo právě ukončení těžby v Dole Paskov. Postupně se mají zavírat i ostatní doly, poslední z nich pravděpodobně v roce 2023.

Video Události
video

Události ČT: Poslední směna Dolu Paskov