Řidič vláčku ze zlínské zoologické zahrady dostal dvouletou podmínku

Řidič Vlastimil Zeman dnes u Okresního soudu ve Zlíně dostal dvouletý podmíněný trest za nehodu turistického vláčku ve zlínské zoologické zahradě. Při nehodě bylo zraněno šest lidí, jeden člověk těžce. Šlo o první havárii vláčku za 15 let provozu.

Řidič Vlastimil Zeman u zlínského soudu
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

Soud potrestal Vlastmila Zemana za trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti. Soudce mu navíc na 30 měsíců zakázal řízení motorových vozidel. 

Nehoda se stala loni 7. srpna. Podle státního zástupce Jiřího Kroba Zeman při projíždění ostré levotočivé zatáčky nepřizpůsobil rychlost vláčku jeho vlastnostem a stavu vozovky. Ve vláčku cestovalo nejméně 20 lidí, z nich nebyl zraněn nikdo. Vagón, který se převrátil, však zranil chodce, kteří stáli či šli po okraji komunikace.

Zeman uvedl, že nejel rychleji než deset kilometrů za hodinu. Vláček řídil měsíc, jízd podle svých slov absolvoval kolem 250. Místem projížděl pořád stejným způsobem. Nehoda se podle Zemana stala proto, že mu před vláčkem přeběhly dvě malé děti. 

Podle předsedy senátu Pavla Houdka je ale nemožné, aby se na cestě náhle objevily dvě malé děti, které nikdo ze svědků neviděl. „Musely by spadnout z nebe do cesty panu Zemanovi. Je to jeho obrana, kterou si vymyslel,“ mínil Houdek. Rychlost vláčku, kterou uváděl Zeman, považoval za nepřiměřeně vysokou. „Měl jet krokem,“ doplnil Houdek.

Nehodu zavinily děti, tvrdí řidič

 Poškozeným se Zeman omluvil a vzdal se mzdy na vyplacení náhrady škody. „Je mi strašně líto, co se stalo. Dělal jsem ale jen to, co jsem považoval za nutné, abych nesrazil děti,“ uvedl Zeman. Vláček lehce zranil dva dospělé ve věku 29 a 36 let a tři děti ve věku od jednoho roku do sedmi let.

Video Události v regionech plus (Brno)
video

Nehoda vláčku v Zoo Zlín

Dvaašedesátiletá žena ze Štramberka utrpěla těžkou újmu na zdraví. „Držela jsem vnučku za ruku. Říkala jsem jí, ať jde na kraj. Pak se to na nás začalo hrnout a potom mě zeť vytáhl z pod vláčku,“ popsala nehodu žena. Zraněnou nohu si léčí dodnes a stále má bolesti.

Všichni řidiči byli znovu proškoleni

Její dcera stála u cesty se synem. „Chtěl jít ke slonům, říkala jsem mu, že musíme stát, než projede vláček. Pak jsem se otočila a dostala ránu,“ líčila devětadvacetiletá žena. Ona ani její matka si nevšimly, že by před vláčkem proběhly nějaké děti, jak o tom mluvil Zeman.

Dechová zkouška neprokázala, že by řidič před jízdou pil alkohol. Zeman již návštěvníky zoo nevozí. Majitel firmy provozující vláčky v pěti zoologických zahradách v Česku ho propustil. Vedení zoo po nehodě požádalo provozovatele o opětovné proškolení všech řidičů