Vinaře stály jarní mrazy půl miliardy korun

Vinaři vyčíslili škodu za jarní mrazy, které postihly vinice koncem dubna, zhruba na půl miliardy korun. Je to méně než loni. Svaz vinařů přesto odhaduje, že letos znovu vzroste cena hroznů.

Parafínové svíce, pálení slámy a zamlžování
Zdroj: ČT24

Loni byly škody větší, překročily miliardu. Aktuální odhad škody vinaři spočítali z množství neprodaného vína. Podle Svazu vinařů odhad škod vyplývá ze zjištění 63 vinařství, která obhospodařují plochu 3789 ha vinic.

Nejlépe dopadly vinice na Znojemsku, kde jsou škody prakticky nulové. Nejhůře je na tom oblast velkopavlovická, kde odhadují, že se výnosy sníží o 20 procent.

Velké Bílovice jsou na tom nejhůře

„Nejpostiženější jsou plochy u Velkých Bílovic, kde škody dosahují 60 až 80 procent, a v katastru Hustopečí, kde jsou místní škody kolem 40 procent,“ uvedl prezident Svazu vinařů České republiky Tibor Nyitray.

Několik silně zmrzlých vinic je podle něj také na Mikulovsku u Březí a Dolních Dunajovic.

Video UDÁLOSTI: Pěstitelé se snaží předejít škodám způsobeným mrazy
video

UDÁLOSTI: Pěstitelé se snaží předejít škodám, které jim způsobují mrazy

Za posledních pět let způsobily již třikrát jarní mrazy rozsáhlé škody. Loni překročily jednu miliardu korun. 

Svaz vinařů proto bude chtít po státu speciální dotační program na neinvestiční dotaci na nákup mazutových či parafínových svící, bude chtít i zvýšení kompenzací z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) z garantované pětadvacetiprocentní podpory na 65 procent.