Počet nabídek pro moravskoslezské brigádníky prudce vzrostl. Za hodinu práce se nabízí stokoruna

Studenti nemusejí spěchat s hledáním letní brigády. Zjistila to redaktorka České televize Markéta Radová, podle níž díky nízké nezaměstnanosti v Moravskoslezském kraji meziročně o desítky procent narostl počet nabídek brigád.

Video Letních brigád bude dost
video

Letních brigád bude dost

„Průměrná hodinová mzda je většinou na stokoruně nebo lehce nad ní. Oproti situaci před pěti lety jde o velký posun. Tehdy brigádníci dostávali za hodinu práce třeba i jen 60 korun,“ dodala Markéta Radová.

Podle Radovana Burkoviče, jednatele jedné z pracovních agentur na Ostravsku, je ale představa studentů o ideální letní brigádě odlišná. Rovná se administrativní práci v kanceláři za lepší platové ohodnocení blížící se dvěma stovkám za hodinu.

„Studenti, kteří potřebují letní přivýdělek, se nemusejí bát, že by práce nebyla. A s hledáním ani nemusejí spěchat. Pokud nejsou v předstihu domluveni s konkrétním zaměstnavatelem, tak stačí, aby se na nabídku pracovních agentur podívali na konci června,“ dokončila Markéta Radová.

Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji a okolí klesla

Podíl nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji v březnu klesl meziměsíčně o 0,3 procentního bodu na rovných sedm procent. Úřadu práce ubylo v evidenci 2460 nezaměstnaných, práci na konci měsíce nemělo necelých 61 tisíc lidí.

Nezaměstnanost je nižší i meziročně: na konci března 2016 bylo v kraji téměř 71 tisíc evidovaných nezaměstnaných, tedy o 9813 více, a jejich podíl tehdy činil 8,3 procenta. I tak má Moravskoslezský kraj druhý nejvyšší podíl nezaměstnaných v Česku po Ústeckém kraji, kde činila na konci března nezaměstnanost 7,4 procenta.

V sousedním Olomouckém kraji nezaměstnanost v březnu klesla z únorových šesti procent na 5,5 procenta. V regionu bylo na konci března evidováno asi 25 tisíc uchazečů o zaměstnání, zatímco v únoru jich bylo téměř 27 tisíc. Březnová hodnota nezaměstnanosti v Olomouckém kraji je nejnižší od roku 2008, řekl analytik olomouckého úřadu práce Jaroslav Mikšaník.

„Počet uchazečů o zaměstnání byl (v březnu) o 1899 nižší než na konci předchozího měsíce a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku byl nižší o 5281 osob,“ uvedl Mikšaník, podle kterého by nezaměstnanost měla v Olomouckém kraji klesat i v následujících měsících.

V celé České republice nezaměstnanost v březnu meziměsíčně klesla o 0,3 procentního bodu z únorových 5,1 procenta na 4,8 procenta. Práci v celé zemi nemělo 356 112 lidí v evidenci úřadu práce. Důvodem je mimo jiné jarní počasí, díky němuž se rozjíždějí sezonní práce.