Pacienti si musejí na léčbu počkat. Kapacita hrabyňské rehabilitace zájmu nestačí

Lidé s neurologickými i ortopedickými problémy mají v rehabilitačním ústavu v Hrabyni na Opavsku k dispozici zánovní diagnostické a léčebné přístroje. Stály více než 10 milionů korun. Zájem o léčení je obrovský. Na nástup do zařízení čekají desítky lidí.

Video Na léčbu v Hrabyni se čeká
video

Na léčbu v Hrabyni se čeká

Například Jaroslava Doležela přivezli do Hrabyně po úrazu jako zcela nehybného. Postavit se zpět na vlastní nohy mu pomáhá speciální zařízení Zebris. V jeho páse jsou zabudované senzory. „Odesílají na obrazovku otisk jeho nohy a my vidíme, jestli zatěžuje více na patu nebo špičku. To je pro nás strašně důležité,“ uvedla fyzioterapeutka Kateřina Bálková.

„Mohu tak sám sebe kontrolovat, jak jdu a co dělám špatně,“ uvedl Jaroslav Doležel.

Po pádu z kola dočasně ochrnutý Filip Kamidra má dnes už jen problémy s citem v ruce. Vrátit mu ho pomáhá zatím jediný přístroj v republice - gloreha sinfonia.

„Jeho součástí jsou dvě rukavice - jedna je robotická a jedna senzorická. Je možné nastavit čtyři stupně terapie v jakékoliv fázi rehabilitace,“ zmínila ergoterapeutka Šárka Sedláčková. Rukavice má v sobě senzory, které snímají pohyb zdravé končetiny a díky speciálnímu přístroji se informace přenášejí na postiženou končetinu. „Ta pak provádí naprosto stejný pohyb jako ta zdravá,“ dodala její kolegyně Monika Stanovská.

Zatímco dříve nedokázal Filip Kamindra nemocnou rukou zvednout ani kostku, dnes už takovou operaci zvládne. Do několika dnů léčení v Hrabyni ukončí a na jeho místo okamžitě nastoupí další pacient.

„Naše kapacita je na 100 procent využitá, máme nějakých 390 lůžek a jistě bychom uvítali, kdyby těch lůžek bylo daleko více. Zdravotní pojišťovny bohužel neslyšely na navýšení kapacity, která je tolik potřebná,“ zmínila ekonomická ředitelka ústavu Andrea Ruprichová.

Areál patří státu

V rehabilitačním ústavu Hrabyně se nachází spinální rehabilitační jednotka se 30 lůžky, která je součástí celostátní sítě komplexní rehabilitační péče o pacienty s čerstvým míšním postižením. Zařízení je zaměřeno na péči pro dospělé (pracoviště v Chuchelné také pro děti u ambulantní péče).

Hrabyňské zařízení vlastní spolu s Kladruby a Košumberkem stát. Historie rehabilitačního ústavu sahá do 50. let 20. století, ve své současné podobě se dvěma pracovišti v Hrabyni a v Chuchelné pak do roku 1976, kdy se oba dříve samostatné ústavy spojily a zajišťovaly péči nejen pro celou oblast Moravy a Slezska, ale i Slovensko.

Do roku 1990 byl rehabilitační ústav součástí Krajského ústavu národního zdraví v Ostravě. Z rozhodnutí tehdejšího ministerstva zdravotnictví se stal nejprve samostatnou rozpočtovou a následně samostatnou příspěvkovou organizací přímo řízenou Ministerstvem zdravotnictví České republiky, což platí dodnes.

Terapie je založena na týmové spolupráci lékařů, ergoterapeutů a fyzioterapeutů, psychologa a logopeda. Léčby se účastní i lékaři dalších specializací jako traumatologie, ortopedie, neurologie nebo neurochirurgie.