V Ostravě budou vyrábět autodíly i pro Volvo či Audi. Americkou firmu přilákal dostatek odborníků

Odhadem až 400 lidí by mělo najít práci v továrně amerického výrobce autodílů Chassix. Pro svůj závod v Ostravě už firma vybírá první zaměstnance. Celková výše investice bude asi 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun), sdělil zástupce společnosti Sergi Barbero. 

Video Chassix zaměstná na 400 lidí
video

Chassix zaměstná na 400 lidí

„Musíme plnit požadavky výrobců automobilů a potřebujeme proto místo, kde máme dostatek kvalifikovaných lidí, protože pracovní místa, která budeme nabízet, budou místa s vysokou přidanou hodnotou. Víme, že v Ostravě je k dispozici dostatek kvalifikovaných lidí,“ uvedl Barbero.

„Rozhodli jsme se otevřít nový výrobní závod, který bude třetí v Evropě, a hledali jsme správné místo s tou správnou infrastrukturou a se správnými příležitostmi pro naše podnikání.“

Sergi Barbero

zástupce firmy Chassix

Nový závod postupně vyroste na ploše 21 000 metrů čtverečních. Vznikne v areálu Ostrava Business Parku v Ostravě-Kunčičkách, naplno se výroba rozjede v prvním kvartálu roku 2019. Výstavba závodu začíná v těchto dnech. Společnost vyrábí hliníkové díly pro nápravy kol a své výrobní závody má nejen v USA, ale i Číně, Brazílii a Evropě.

Správné místo hledali skoro rok

Podle Barbera výběr vhodné lokality trval osm měsíců a firma hledala i v jiných zemích či místech Česka.  Už ve středu se například setká se zástupci Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava.

K zákazníkům společnosti Chassix patří například automobilky Ford, Opel, Renault, Volvo či Audi. Pro svůj závod v Ostravě bude společnost potřebovat například také techniky či slévače.

Primátor Ostravy Tomáš Macura

Tomáš Macura (ANO)

primátor Ostravy

„Vítáme příchod nového investora. Jeho nabídka rozšíří počet disponibilních pracovních míst tady v Ostravě. Pochopitelně je to ten typ investice, která navazuje na průmyslový potenciál.“

Tomáš Macura (ANO)

primátor Ostravy

Podle ostravského primátora Tomáše Macury (ANO) je město s investorem v kontaktu několik měsíců a Chassix již má k dispozici všechna potřebná povolení pro výstavbu. „Pro mě je důležité, že investor sám deklaroval, že nejde do Ostravy jako do low-cost destinace čili do destinace s nejnižšími mzdovými náklady, ale naopak očekává přidanou hodnotu v podobě technické a technologické znalosti a způsobilosti místních zaměstnanců,“ míní Macura.

Společnost má podle Barbera 25 závodů po celém světě a zaměstnává zhruba 3000 lidí.