Hasiči podali trestní oznámení na Poličské strojírny. Zlobí se, že nevěděli, co vybuchlo

Poličské strojírny, jimž v únoru explodoval sklad s municí, čelí trestnímu oznámení. Podali je hasiči, kteří si stěžují, že jim strojírny neposkytly správné informace o situaci. Firma odmítá, že by chybovala.

Areál Poličských strojíren po výbuchu z 23. února
Zdroj: ČTK/Policie ČR Autor: Policie ČR

Podle dřívějších vyjádření pardubického hejtmanství měli hasiči a záchranáři problém dostat se k místu, kde ve druhé polovině února vybuchl sklad. Vrátný neměl o mimořádné události v areálu a o místě požáru informace, záchranné složky tak musely čekat u vjezdu do strojíren, nevěděly, co přesně se stalo a jaké nebezpečí hrozí.

Ředitel Poličských strojíren Petr Němec ovšem popřel, že by společnost něco zanedbala. Krajští hasiči se k trestnímu oznámení nechtějí vyjadřovat. Podle náměstka ředitele krajského hasičského sboru Aleše Černohorského byly při zásahu v Poličských strojírnách poničeny dva vozy profesionálních hasičů, škoda dosáhla několika milionů korun. Kromě toho byl poškozen jeden vůz dobrovolných hasičů a vozy záchranné služby. Několik hasičů také utrpělo zranění.

Policie nyní vyšetří, co se dělo 23. února na vrátnici Poličských strojíren a jak firma komunikovala s hasiči. „Zahájili jsme úkony trestního řízení pro obecné ohrožení z nedbalosti za nesprávné informace při výbuchu a požáru v Poličských strojírnách,“ uvedla policejní mluvčí Hana Kaizarová.

Ve strojírnách vybuchla podle Českého báňského úřadu trhavina TNT, která byla součástí munice určené k likvidaci. Výbuch nastal při lisování takzvaných počinových náloží, výbuch a následný požár způsobil další exploze uskladněného materiálu. Sklad vybuchl a začal hořet, devatenáct lidí tehdy utrpělo zranění, z toho tři byli vážně popáleni. Škoda se odhaduje na desítky milionů korun. Policie se explozí v Poličských strojírnách již zabývá z jiného hlediska, vyšetřuje ji samotnou jako obecné ohrožení z nedbalosti.