Ochranka nákupního centra v nebezpečí. Specialisté její členy učí, jak se účinně bránit

Osoby pod vlivem návykových látek často stojí za útoky na pracovníky bezpečnostní služby v ostravském obchodním centru Forum Nová Karolina. „Měsíčně se stane zhruba deset podobných situací, trend má mírně stoupající tendenci,“ zjistila redaktorka České televize Martina Koziolová.

Video Napadení bezpečnostní služby
video

Napadení bezpečnostní služby

„Vykazovali jsme člověka v podnapilém stavu. Vše bylo správně, až na to, že na nás vytáhl nůž,“ popsal jednu ze svých zkušeností vedoucí pracovníků ostrahy Martin Rajnoch, který obchodní centrum hlídá spolu s dalšími kolegy a několika tajnými detektivy.

Odborníci na bezpečnost proto v dubnu pracovníky ostrahy učili, jak se chovat k agresivnímu zákazníkovi a jak se vyhnout násilí.

„Základním cílem bezpečnostní služby by mělo být to, aby její zástupci v pořádku odešli domů po práci. To je alfou a omegou všeho.“

Eduard Krainer

školitel bezpečnosti

Okresní soud v Ostravě však řešil také případ dvaatřicetiletého právníka, který je už více než rok v kómatu. V obchodním centru v areálu Fórum Nová Karolina údajně nezaplatil v jedné z prodejen rychlého občerstvení. Zaměstnanci podniku na něj přivolali ochranku. Zástupce bezpečnostní služby ho podle obžaloby zbil do bezvědomí

Video Právník je po zásahu ochranky v kómatu
video

Právník je po zásahu ochranky v kómatu

Na agresivitu si stěžují státní zaměstnanci

Na rostoucí agresivitu lidí kromě bezpečnostních služeb upozorňují také úředníci, často ti z úřadů práce. Měsíčně zde evidují přes třicet útoků - hlavně od klientů, kteří chtějí sociální dávky. Nejčastěji jde právě o slovní výhrůžky nebo ničení věcí. 

Od tohoto léta bude urážka policisty nebo úředníka přestupkem proti veřejnému pořádku. Hrozit za ni bude pokuta až deset tisíc korun. Zákon schválil parlament a podpis už připojil i prezident. 

Video Opavští úředníci berou kurzy sebeobrany
video

Opavští úředníci berou kurzy sebeobrany

Zdroj: ČT24