Ze stěn vystoupily staré fresky a Rytířský sál v Jirkově může otevřít hostům

Zrestaurovaný Rytířský sál na zámku Červený hrádek v Jirkově na Chomutovsku se koncem dubna otevře veřejnosti. Obnoveny byly staré fresky a zmizely zásahy laiků. Lidé si budou moct prohlédnout práci barokních mistrů, kterou se podařilo restaurátorům zachránit před zničením. Jirkovská radnice v úterý sál otevřela novinářům. Sál bohatě zdobený barokní štukovou výzdobou s válečnými, loveckými, mytologickými a exotickými motivy je součástí prohlídkové trasy, ale slouží i pro pořádání svateb, koncertů či konferencí.

Video Události v kultuře
video

Rytířský sál v Jirkově může otevřít hostům

Poprvé od stavby objektu před 400 lety se na sál na podzim loňského roku podívali odborníci. „Předtím to byly vždy jen laické zásahy. Zkrátka údržbáři vzali štětku a bílou barvou všechno přetřeli,“ uvedl ředitel zámku Bedřich Fryč. Zanikly tak ozdobné štuky, malované fresky.

Obnovená krása barokních mistrů

Raně barokní zámek, který kdysi sloužil jako léčebna dlouhodobě nemocných, se nyní může znovu pyšnit prací barokních mistrů. Na zdech vynikají fresky, které byly zanesené několika vrstvami barvy. Restaurátorský tým pracoval v sále od října.

„Byla to taková hezká věc. Snažili jsme se co nejvíce přiblížit autorovi a pochopit ho,“ řekl akademický sochař a restaurátor Jaroslav Jelínek. „Generální oprava fresek byla náročná, ale podařilo se nám odhalit popisné malby, jemné reliéfy, které dřív nebyly vůbec čitelné,“ uvedl.

S prací na obnově soch, fresek, maleb a reliéfů je spokojen Národní památkový ústav, město i ředitel zámku. „Byla to práce složitá a přitom odvedená dobře a rychle, a navíc jsme ušetřili půl milionu korun,“ uvedl Fryč. Celkové náklady činily 1,3 milionu korun, které zaplatilo město z rozpočtu.

Slavnostní otevření Rytířského sálu se uskuteční 30. dubna při zahájení kulturní sezony. První velkou akcí v obnoveném sále bude koncert houslového virtuosa Jaroslava Svěceného s klavíristou Václavem Máchou.