Poprava Němců v Rudníku před 72 lety byla podle tehdejších zákonů, zjistila policie

Poprava ano, vražda ne – tak policie po dvouletém vyšetřování uzavřela 72 roků starý případ z krkonošského Rudníku. Událost se stala po skončení druhé světové války, kdy velitel tamní vojenské posádky nechal zastřelit pět místních německých obyvatel. Na jejich ostatky se narazilo po letech, když se v obci začala budovat cyklostezka.

Video Události v regionech (Praha)
video

Poprava Němců v Rudníku před 72 lety byla podle tehdejších zákonů, zjistila policie

Tehdy dvanáctiletý Vladimír Srna se díval tajně, dospělí ale museli. Uprostřed vesnice sledovali, jak si pět jejich sousedů kope hroby. Pak zarachotila salva popravčí čety.

V roce 2014 museli hroby kvůli plánované cyklostezce odkrýt. Policie začala vyšetřovat, jestli poprava nebyla vlastně vraždou. Analýzy a pátrání v archivech zabraly dva roky.

„Vyšetřovatel zjistil, že osoby, které tehdejší popravu nařídily či vykonaly, jednaly podle tehdejších předpisů a zákonů,“ uvádí mluvčí královéhradecké policie Lenka Burýšková.

Odkrývání hrobu zabitých Němců v Rudníku
Zdroj: ČT24

Tehdejší velitel posádky v Hostinném major Wurm odsoudil Němce k exemplárnímu trestu za údajné přechovávání zbraní. Pomníčky jeho horlivosti jsou ale po celých Krkonoších.

„Rudnický případ není ojedinělý. Nejvyšších trestů bylo tady v okolí vykonáno několik – v okolních vesnicích i v Hostinném,“ říká historička Olga Hájková. Zatímco policie vyšetřovala, ona kontaktovala v Německu žijící rodiny obětí.

„Ozvala se nám jedna rodina, jejíž dědeček a syn byli mezi těmi pěti zastřelenými. Cíl byl od počátku jasný – pohřbít ostatky důstojně a na církevní půdě,“ vysvětluje historička. Ostatky všech pěti popravených budou uloženy do společného hrobu na místním hřbitovu ještě do konce jara. 

/*json*/{"map":{"lat":50.61136326606096,"lng":15.744823948657206,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.57868574850948,"lng":15.736885070800781,"type":"12","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/