Kontroverzní průvodce Brnem je podle primátora vydařený, je ho ale třeba brát s nadsázkou

Z nového průvodce Brnem To je Brno nezmizí část, která ironicky popisuje okolní města. Text rozzlobil starosty měst a obcí, o kterých se v něm píše, a stěžovali si primátorovi Brna Petru Vokřálovi (ANO). Ten chce nešťastnou věc vyřešit tím, že do každého výtisku bude doplněna záložka upozorňující na to, že nejde o oficiální postoj města k okolním obcím.

Popis některých míst v okolí Brna, který napsal sociolog Stanislav Biler, vyvolal rozhořčenou reakci starostů. Například o Kuřimi se v průvodci píše jako o pracovním táboře, kam se lidé stěhují dobrovolně. V Blansku na lidi má dýchnout nicota, deprese a prázdnota. V průvodci jsou zmíněny také Velké Pavlovice, kde „vybudovali tzv. ,opilé sklepy' - skrumáž kýčovitých budov, které jsou výsměchem architektuře.“

V Brně je nadsázka vyvážená, v okolí ne

„Za vedení Brna se od tohoto pohledu distancuji a kolegům se omlouvám. Nešlo však o to města dehonestovat, ale pracovat novým způsobem s prostorem, který okolo Brna je. Není to průvodce pro masovou veřejnost. Nadsázka je i v textech o Brně, ale tam je to vyvážené, kdežto u okolí Brna to působí nevyváženě,“ řekl primátor.

Celkově je ale Vokřál s průvodcem spokojený, označil ho za velmi vydařený. „Pracuje s novými metodami a ukazuje, jak bychom chtěli prezentovat některé věci, které nejsou v Brně jen ke koukání,“ uvedl primátor.

Autentického průvodce s názvem To je Brno vydalo Turistické informační centrum města Brna. Šéfka centra Jana Janulíková řekla, že v případě nového průvodce jde o vtip a uměleckou nadsázku. „Průvodce má skvělý obsah, který obstojí i na mezinárodní úrovni. Jediné, co připouštím, že v textu Stanislava Bilera o okolí je určitá nevyváženost,“ řekla Jana Janulíková.

Video Vyjádření primátora Petra Vokřála (ANO) k průvodci To je Brno
video

Vyjádření primátora Petra Vokřála (ANO) k průvodci To je Brno

Zdroj: ČT24

Je to urážka, říkají starostové z okolí

Průvodce vyvolal ostrou reakci starostů měst a obcí, o kterých se v něm píše. Třeba slova o tom, že Kuřim je specifická variace pracovního tábora, rozzlobila starostu Draga Sukalovského (Kuřimská občanská liga). „Je to urážka. Nelíbí se to ani dalším starostům, jejichž města brožura zmiňuje,“ řekl po přečtení průvodce Drago Sukalovský.

Průvodce vyšel v nákladu 3000 kusů, v sobotu se jich během několika hodin prodalo zhruba 150. Prodává se za 119 korun.