Sobotní půlmaraton v Praze omezí provoz aut i hromadné dopravy

Sobotní půlmaraton v Praze omezí provoz aut, cestující v hromadné dopravě musejí počítat se změnami tras zejména tramvajových linek. Policie pro zajištění závodu nasadí desítky policistů především dopravní služby, spolupracovat bude s městskou policií.

„Vše bude řádně značeno. Na křižovatkách budou policisté i strážníci, kteří řidičům doporučí objízdné trasy. Prosíme řidiče, aby respektovali dopravní značení a pokyny policistů,“ uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Na uzavírky ulic se řidiči musejí připravit v první, druhé, páté, sedmé a osmé městské části. Nejdelší z nich začnou hned po páteční půlnoci a potrvají do sobotních 16 hodin v oblasti mezi náměstím Jana Palacha, u kterého je start a cíl závodu, a Pařížskou ulicí.

Na šest hodin se od 9:00 uzavře Čechův most, tři a půl hodiny bude od 9:30 neprůjezdný Mánesův most. Další komunikace včetně mostu Legií, Palackého a Libeňského mostu a Těšnovského tunelu bude policie uzavírat průběžně v době závodu.

Trasa půlmaratonu vede z velké části po nábřežích. Účastníci vyběhnou kolem 10 hodin od Rudolfina směrem ke Karlovu mostu, na jihu se otočí ve Strakonické ulici, zpátky k Rudolfinu se na severu obrátí u Libeňského mostu. První závodníci by měli dorazit do cíle zhruba po hodině, konec závodu je naplánován na 13:00.

Zejména v Praze 1 bude kvůli bezpečnosti půlmaratonu v některých ulicích zakázáno parkování. Auta mohou být odtažena. Pro informace o změnách v dopravě, které s během souvisí, mohou lidé telefonovat na bezplatnou linku 800 165 102.

Provoz tramvají půlmaraton omezí zejména v centru Prahy, odkloněno nebo jinak upraveno bude téměř dvacet linek včetně noční linky 53. Dopravu v centru města podle dopravního podniku zajistí především linky metra, které budou případně posíleny. Některé zastávky budou kvůli závodu zrušeny na autobusových linkách 176, 194 a 207.

„Z důvodu velkého rozsahu dopravních opatření nejsou na některých linkách dodrženy časy odjezdů garantovaných nízkopodlažních spojů,“ upozornil dopravní podnik.

Pražský půlmaraton má zlatou známku mezinárodní atletické federace IAAF, což je nejvyšší ocenění kvality silničních běžeckých závodů. Mezi přihlášenými jsou elitní světoví a tuzemští vytrvalci i například olympijský vítěz v desetiboji z roku 2004 Roman Šebrle.