Žloutenka se nevzdává: Hygienici zaznamenali na jihu Moravy dva nové případy

Problémy se žloutenkou v Jihomoravském kraji nekončí. Před několika týdny se sice nemoc odmlčela, ale teď zaznamenali hygienici dva nové případy. Podle hygieničky Renaty Ciupek může přibývání případů souviset s teplým počasím a s konzumací jídla a nápojů venku. Od začátku letošního roku už hygienici potvrdili 26 případů nákazy.

Model viru žloutenky
Zdroj: ISIFA/Thinkstock

Žloutenka se na jižní Moravě začala šířit už v loňském roce, kdy bylo 448 případů, což byla polovina všech případů za celé Česko. Během podzimu přibývalo na jižní Moravě i 30 nemocných týdně.

„Současná situace nedosahuje takové intenzity, jako tomu bylo loni v září a říjnu, ale objevují se další případy. Nelze proto předpovídat další vývoj,“ varuje ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

Podle ní někteří lidé nedodržují základní pravidla. „Mají pocit, že základní opatření v podobě mytí rukou je staromódní záležitost. Teď se navíc udělalo hezky, lidé se budou více pohybovat venku a konzumovat potraviny neumytýma rukama. Tím riziko onemocnění poroste,“ zdůrazňuje hygienička.

Hygienici: Po každé návštěvě toalety umýt ruce mýdlem 

Žloutence se někdy přezdívá nemoc špinavých rukou. Virus se totiž z těla vylučuje stolicí a lidé se nakazí především v situacích, kdy si před jídlem neumyjí ruce. Proto hygienici nabádají k umývání rukou teplou vodou a mýdlem po každé návštěvě toalety.

Krom toho není vhodné sdílet třeba svačiny či pití s někým jiným, stejně jako sdílet společný ručník. Mezi příznaky nemoci patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nevolnost a také zežloutnutí očního bělma a kůže.