Nezákonně přeložený soudce se domáhal půl milionu za jízdné, se žalobou ale neuspěl

Soud zamítl žalobu soudce Miroslava Nováka, který byl nezákonně přeložen z Brna do Jihlavy a teď se domáhal více než půl milionu korun za projeté jízdné. Soud to zdůvodnil mimo jiné tím, že bylo v Novákových silách rozvrhnout si práci i bydlení tak, aby mu škoda nevznikla. Páteční rozsudek ale není pravomocný, Novákův advokát nevyloučil odvolání. 

Soud žalobu Miroslava Nováka zamítl
Zdroj: ČT24

„Nebyla zde příčinná souvislost mezi nezákonným rozhodnutím a vznikem škody,“ zdůvodnil své rozhodnutí soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Petr Veleman.

Nováka, který pracuje na brněnském krajském soudu, přeložil v roce 2008 na částečný úvazek do Jihlavy tehdejší předseda soudu Jaromír Pořízek. Novák s rozhodnutím nejprve souhlasil, později však proti němu podal stížnost, kterou Pořízek zamítl. Novák se pak v květnu 2013 domohl pravomocného rozhodnutí, podle něhož bylo přeložení nezákonné, a zažaloval stát.

V žalobě původně soudce Novák požadoval čtyři miliony korun za způsobenou nemajetkovou újmu a zhruba 80 tisíc za cestování hromadnou dopravou mezi Brnem a Jihlavou. Později svůj nárok rozšířil o zhruba půl milionu za jízdy autem. Požadavek na čtyřmilionové zadostiučinění vzal pak minulý týden zpět s odůvodněním, že nechce zatěžovat státní rozpočet.

Náklady za jízdu autem už jsou podle soudu promlčené

Novák do Jihlavy dojížděl z Brna, ačkoliv jeho rodina má byt ve Žďáru nad Sázavou a chalupu ve vesnici na Vysočině. Podle jeho právníka Novákovi nelze přičítat k tíži to, že se po přeložení nepřestěhoval blíž. Poukazoval i na to, že se Novák v Brně staral o starou matku.

Soudce Velemana ale nepřesvědčil. „Bylo v silách žalobce, aby předešel vzniku škody: aby si rozvrhl práci a pobyt v Brně a Jihlavě tak, aby škody minimalizoval,“ podotkl. Rozšíření žaloby o náklady na jízdy autem navíc podle Velemana přišlo pozdě, takže tento nárok je už promlčený.

„Předpokládám, že podáme odvolání, protože námitka promlčení musí být zcela bez pochyby bezdůvodná a soud ji nesprávně vyložil,“ uvedl advokát Miroslava Nováka Jiří Petřík.