Převrat na radnici v Hodoníně nevyšel. Starosta zůstává ve funkci

Opoziční zastupitelé Hodonína nejsou spokojeni s prací starosty města Milana Lúčky (nestr. za ANO). Návrh na jeho odvolání podali už v polovině března. Nakonec o něm ale hlasovat nemohli, protože zastupitelstvo nebylo usnášeníschopné. Polovina zastupitelů na zasedání nepřišla. Neúčastnil se ho ani současný starosta.

Starosta Milan Lúčka (nestr. za ANO) je ve funkci necelé dva roky. Zastupitelé ale s jeho prací nejsou spokojení. Opozice poslala návrh na jeho odvolání už před čtrnácti dny. Teď požaduje i odvolání místostarostů a celé městské rady. Návrh podepsalo 11 zastupitelů. Podle zastupitele za KSČM Jána Lahvičky starosta nezvládá řízení města. „Ukazují to četné aféry i rozhodování koalice, která jsou často proti zájmům města a jeho občanů,“ vysvětlil Ján Lavička. Přidala se i členka koalice Jana Gajošová: „Vadí mně, že si opravdu nevšímáme trápení našich občanů, že nejsme schopní jim odpovědět. Že mě oslovují lidé na ulici a říkají, že bychom měli začít pracovat,“ řekla radní za Řád národa.

V souvislosti se starostou se v Hodoníně také často zmiňuje kauza, kdy starosta podepisoval některé listiny razítkem se svým podpisem a ty tak byly neplatné. Za to se později omluvil. „Tuto záležitost bych považoval za uzavřenou. Navíc všechny smlouvy se stavebním úřadem, které jsem takhle orazil, jsem zaplatil,“ řekl starosta Hodonína Milan Lúčka (nestr. za ANO).

Dvanáct zastupitelů zvolených za ČSSD, Pozitivně pro Hodonín a nezařazení, zvolení za ANO 2011, s odvoláním starosty nesouhlasí. Podle nich jde ze strany opozice o snahu město destabilizovat. „Vyzýváme zastupitele, kteří snahu jedenácti zastupitelů destabilizovat naše město nepodpoří, o konstruktivní spolupráci pro zbytek volebního období,“ řekl místostarosta Jiří Janda (ČSSD).

Starosta s místostarosty byli místo na jednání zastupitelstva v Mikulčicích, kde řešili problémy regionu s ostatními členy vedení měst a obcí. Pokusy o puč v Hodoníně nejsou novinkou. „Opakuje se to poněkolikáté, teď je to poprvé takhle oficiálně,“ řekl místostarosta Hodonína Ladislav Ambrozek (KDU-ČSL). „My jsme se až do včerejška pokoušeli o nějaké jednání a byli jsme odmítnuti,“ doplnil místostarosta Jiří Janda (ČSSD).

V Hodoníně se čtyřikrát rozpadla koalice už v minulém volebním období. Za tu dobu se vystřídali tři starostové. Jiřího Mráku (ČSSD) nahradil Igor Taptič (Nezávislí), jehož pak vystřídala Milana Grauová (ANO), která kvůli tomu odešla z ODS. Ve volbách pak byla lídrem vítězného ANO.

Video Zprávy v 16
video

Jednání zastupitelstva v Hodoníně sledoval Ondřej Šimeček

Zdroj: ČT24