Za domácí násilí sedm let za mřížemi. Krajský soud trestal recidivistu

Za domácí násilí půjde z rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě Marián Juraška na sedm let do vězení. Muž u sebe doma ubytoval svou známou. Přestože byl už v podmínce za napadení předchozí partnerky, začal novou spolubydlící surově bít.

Video Soud poslal recidivistu za mříže
video

Soud poslal recidivistu za mříže

„Trest sedmi let vězení za týrání, vydírání a pokus o těžkou újmu na zdraví muž nepřijal. Ponechal si lhůtu, aby se mohl případně odvolat. Stejný postup zvolila i státní zástupkyně,“ zjistil redaktor České televize Jiří Loučka, který případ sledoval.

Osmapadesátiletý Juraška předloni u sebe doma ubytoval o deset let mladší známou, která přišla o bydlení kvůli dluhům. První tři týdny spolu bydleli bez potíží. Pak ale známou začal sexuálně obtěžovat.

Například se snažil být s ní v koupelně, když se myla. „Když to odmítla, zbil ji tak surově, že jí zlomil několik žeber. Další podobně surový útok následoval o několik dnů později,“ doplnil Jiří Loučka.

Policisté se o případu dozvěděli, až když ženě praskl žaludeční vřed. O domácím násilí promluvila až v nemocnici. Sama nic policistům nenahlásila. Recidivista ji totiž měl vyhrožovat s tím, že když někomu o násilí řekne, dopadne stejně jako jeho předchozí partnerka. Té o hlavu rozbil pivní láhev, zjistil Jiří Loučka.

122 osob. Tolik lidí policisté vykázali loni

Policisté loni vykázali z domácností v Moravskoslezském kraji kvůli domácímu násilí 122 lidí. Je to podobné číslo jako v předchozích letech, kdy předloni to bylo 118 osob a v roce 2014 pak 126 osob, řekla již dříve policejní mluvčí Gabriela Holčáková. „Právě v Moravskoslezském kraji vznikla v uplynulém desetiletí první poradenská místa na policejních služebnách. První speciální poradenské místo bylo zřízeno v roce 2013 v Ostravě,“ připomněla mluvčí.

Nejvíce vykázaných připadlo na Ostravu, za loňský rok jich bylo 39. Proti roku 2015 je to ale výraznější pokles, tehdy policisté vykázali rekordních 52 lidí. Nejméně případů, 12, zaznamenali policisté na Novojičínsku.

Mezi vykázanými stále jasně převažují muži, z loňských 122 vykázaných byla pouze jedna žena. „Klesl počet dětí, žijících v domácnostech, ze kterých se vykazovalo. Vloni šlo o 64 dětí, v roce 2015 o 66 dětí a v roce 2014 se jednalo o 84 dětí,“ uvedla mluvčí. Nejvíce vykazování z obydlí policisty zaměstnalo v lednu a v květnu, nejméně naopak v červenci a prosinci.

Zákon umožňuje v České republice vykázat z obydlí člověka podezřelého z páchání domácího násilí od roku 2007. V uplynulém desetiletí tak policisté vykázali z moravskoslezských domácností více než 1200 lidí. Zhruba třetina byla vykázána na Ostravsku, celkem 408 osob.