V Praze a okolí nepůjde televize ani rozhlas, žižkovskou věž čeká pravidelná kontrola

Po půlnoci z úterý na středu začne pravidelná výluka žižkovské televizní věže. Dotkne se postupně rozhlasového i televizního vysílání a trvat bude většinu středy – v případě televize od 6 do 15 hodin. Technici musí na věži zkontrolovat a případně opravit antény, osvětlení i vysílače.

Video Události
video

Události: Žižkovskou věž čeká pravidelná kontrola

Od časného rána budou na věži pracovat tři týmy techniků, celkem osm lidí. „Za laminátovým krytem je nástavec televizní antény. Prvně tam budou pracovat dva technici ve výšce a budou zevnitř kontrolovat veškeré mechanické části,“ popisuje vedoucí provozu Jan Hamáček z Českých radiokomunikací, který bude jako obvykle na akci dohlížet.

Druhou fází je servis výstražného osvětlení věže, které v noci varuje letadla. Kontrolou poté musí projít i samotné vysílače.

„Když chcete pokrýt takové velké území, jako je Praha a střední Čechy, tak ta intenzita elektromagnetického pole je poměrně značná,“ vysvětluje Jan Hamáček, proč nelze dělat kontrolu za běžného provozu.

Výluka vysílače Praha-Žižkov
Zdroj: ČRa
Autor: ČT24

Výluka televizního vysílání potrvá od 6 do 15 hodin. Ze Žižkova nebude vysílat veřejnoprávní multiplex 1 České televize ani multiplexy 2 a 3. Výluka se týká také dvou regionálních multiplexů a přechodové vysílací sítě DVB-T2. Vybrané pořady ČT mohou lidé sledovat přes internet v iVysílání.

Kratší odstávka postihne i rozhlas, začne pět minut po půlnoci a skončí v 5 hodin ráno. Odmlčí se tak pražské frekvence stanic Českého rozhlasu Radiožurnál, Vltava a Plus, dále Frekvence 1, Rádia Impuls, Rádia City a experimentálního digitálního rozhlasového vysílání DAB.

Někteří diváci ale výluku nemusí pocítit.  Část z nich bude moci během výluky přijímat televizní signál z vysílače Cukrák nedaleko Prahy, který vysílá na stejných kanálech.