Aktivisté: Bytů pro sociálně slabé je v Ostravě málo. Nebourejme domy zbytečně

V Ostravě by mohlo být více bytů pro sociálně slabé uživatele, tvrdí zástupci občanských iniciativ. Město podle nich nepostupuje koncepčně, když bourá některé domy namísto jejich možného využití pro sociální byty. Magistrát ale namítá, že takzvaných sociálních bytů je k dispozici dost.

Video Spor o byty pro sociálně slabé
video

Spor o byty pro sociálně slabé

Loni jich totiž vzniklo napříč ostravskými obvody na 105. Mohou je využít tři stovky lidí. Cena projektu je odhadována na 14 milionů korun

Aktivisté však tvrdí, že takových bytů může být mnohem více. Upozorňují například na několikapatrový dům, který dnes patří městu. Původní vlastník ho chtěl zbourat. Stavba se nachází poblíž centra, jen kousek za Smetanovým náměstím.

Počet sociálních bytů ve vybraných městech
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

 

V nemovitosti, která prošla v roce 2005 rekonstrukcí, stále bydlí nájemník Petr Fabián, který se soudil o to, aby zde mohl žít. „Nakonec ale spor prohrál a z domu se stěhuje,“ dodala Markéta Radová.

„Postoj města je velmi jednostranný, pana Fabiána obviňují z toho, že se nechce vystěhovat, ale zároveň neuznávají to, že nebýt jeho, tak ten dům by byl v mnohem horší stavu,“ uvedl Jakub Černý, člen platformy Kritická sociální situace.

Video Události v regionech plus (Ostrava)
video

Lidé bez domova dostanou byty

Zdroj: ČT24

Ostrava rozhodne o osudu domu

Ostrava nechala kvůli domu zpracovat takzvaný stavebně technický posudek. „Ten je v tuto chvíli již hotový a na jeho základě rada města rozhodne brzy o dalším postupu,“ uvedla Andrea Vojkovská, mluvčí magistrátu města Ostravy.

Aktivisté by rádi dům zachovali pro sociálně slabé osoby. „Je tu deset volných bytových jednotek, které by mohly sloužit jako sociální bydlení,“ zmínila Eliška Černá, členka akční skupiny s lidmi bez domova Aslido.

Ve městě žije podle posledních dostupných údajů téměř 900 bezdomovců. V posledních letech mezi nimi stoupal také podíl žen. Přibližně polovina z nich využívá sociální služby.