V Moravskoslezském kraji je už čtvrté ohnisko ptačí chřipky. V Dobré

V Dobré na Frýdecko-Místecku je čtvrté ohnisko ptačí chřipky v Moravskoslezském kraji. Opět se jedná o malochov. Ještě v pátek bude vymezeno ochranné a dozorové pásmo, řekl ředitel Krajské veterinární správy Severin Kaděrka.

Ptačí chřipka
Zdroj: Státní veterinární správa

„Ve čtvrtek ve večerních hodinách jsme dostali potvrzený pozitivní nález u drobnochovatele. Byl tam úhyn čtyř slepic. V chovu jsou také kachny a husy, celkem zhruba 20 kusů,“ uvedl Kaděrka. Podle něj budou zvířata v pátek utracena.

Po jednání s úřady bude ještě odpoledne v okruhu ohniska stanoveno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové dozorové pásmo. V ochranném pásmu je nutné sečíst ptáky v malochovech i komerčních chovech. Obce rovněž musí zajistit likvidaci uhynulé drůbeže a uhynulých volně žijících ptáků. Obce v dozorovém pásmu musí mít k dispozici soupis pouze komerčních chovatelů drůbeže.

První ohnisko se v kraji objevilo na konci ledna, a to v Ostravě-Svinově. Následovala ohniska v Orlové a Doubravě na Karvinsku. V případě Svinova už mimořádná veterinární opatření skončila, v krátké době budou podle Kaděrky ukončena i u ohniska v Orlové a na konci března by mohla skončit v Doubravě. V sousedním Olomouckém kraji se nákaza objevila v lednu v Lověšicích na Přerovsku.

Video Ptačí chřipka na Olomoucku
video

Ptačí chřipka na Olomoucku

Česko zasáhla vlna ptačí chřipky na počátku roku, podobně jako velkou část Evropy. Nákaza je podle veterinářů hlášená z 26 evropských států včetně sousedních zemí. Počet ohnisek přesáhl 970.

Veterináři ale už zrušili celostátní zákaz pořádání výstav a burz ptactva, který zavedli v první třetině ledna. Komerční chovatelé také mohou mít drůbež venku ve volných výbězích. Ve vyhlášených pásmech kolem jednotlivých ohnisek nemoci ale nadále mimořádná veterinární opatření platí.