V Moravskoslezském kraji je už čtvrté ohnisko ptačí chřipky. V Dobré

V Dobré na Frýdecko-Místecku je čtvrté ohnisko ptačí chřipky v Moravskoslezském kraji. Opět se jedná o malochov. Ještě v pátek bude vymezeno ochranné a dozorové pásmo, řekl ředitel Krajské veterinární správy Severin Kaděrka.

„Ve čtvrtek ve večerních hodinách jsme dostali potvrzený pozitivní nález u drobnochovatele. Byl tam úhyn čtyř slepic. V chovu jsou také kachny a husy, celkem zhruba 20 kusů,“ uvedl Kaděrka. Podle něj budou zvířata v pátek utracena.

Po jednání s úřady bude ještě odpoledne v okruhu ohniska stanoveno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové dozorové pásmo. V ochranném pásmu je nutné sečíst ptáky v malochovech i komerčních chovech. Obce rovněž musí zajistit likvidaci uhynulé drůbeže a uhynulých volně žijících ptáků. Obce v dozorovém pásmu musí mít k dispozici soupis pouze komerčních chovatelů drůbeže.

První ohnisko se v kraji objevilo na konci ledna, a to v Ostravě-Svinově. Následovala ohniska v Orlové a Doubravě na Karvinsku. V případě Svinova už mimořádná veterinární opatření skončila, v krátké době budou podle Kaděrky ukončena i u ohniska v Orlové a na konci března by mohla skončit v Doubravě. V sousedním Olomouckém kraji se nákaza objevila v lednu v Lověšicích na Přerovsku.

Ptačí chřipka na Olomoucku (zdroj: ČT24)
  • Nemoc byla známa už v 19. století jako ptačí mor, způsobují ji chřipkové viry typu A.
  • Zvláště nebezpečný podtyp viru ptačí chřipky, označovaný jako H5N1, se objevil zhruba před dvaceti lety v Asii, odkud se rozšířil do celého světa.
  • Na člověka se virus ptačí chřipky přenáší jen zřídka, pak má ale vysokou úmrtnost – nepřežije více než polovina nakažených.
  • Vakcinace proti ptačí chřipce se v chovech neprovádí. Postižená hejna se likvidují. V zasažených oblastech se přijímají i další opatření, jako je vymezení a izolace rizikových pásem či zákaz přepravy ptactva, výstav a trhů.

Česko zasáhla vlna ptačí chřipky na počátku roku, podobně jako velkou část Evropy. Nákaza je podle veterinářů hlášená z 26 evropských států včetně sousedních zemí. Počet ohnisek přesáhl 970.

Veterináři ale už zrušili celostátní zákaz pořádání výstav a burz ptactva, který zavedli v první třetině ledna. Komerční chovatelé také mohou mít drůbež venku ve volných výbězích. Ve vyhlášených pásmech kolem jednotlivých ohnisek nemoci ale nadále mimořádná veterinární opatření platí.