Policisté prohledali okolí Poličských strojíren, zákaz vstupu platí už jen pro areál

Policie zúžila pásmo zákazu vstupu kolem místa výbuchu v Poličských strojírnách jen na samotný oplocený areál. Dosud bylo zakázané pásmo v okruhu asi 1300 metrů od epicentra výbuchu a zasahovalo i mimo areál, zejména do přilehlého lesa. Při rozsáhlé prohlídce míst vně areálu policie v sobotu našla jeden kus neaktivní munice. Série čtvrtečních explozí v hale v areálu zranila 19 lidí, z toho tři vážně.

Areál Poličských strojíren po výbuchu z 23. února
Zdroj: ČTK/Policie ČR Autor: Policie ČR

Podle mluvčí svitavské policie Hany Kaizarové byla nalezená munice stejného charakteru jako tři kusy nalezené ve čtvrtek a v pátek a nebyla nebezpečná. Blíže mluvčí nalezený kus munice nespecifikovala. Policisté místa mimo areál prohledávali od dnešních 10:00 až do setmění.

Do průzkumu v okolí strojíren se zapojili kromě policistů z Pardubického kraje i policisté z brněnské pořádkové jednotky. „V samotném epicentru výbuchu budeme pokračovat v dokumentaci místa,“ dodala Kaizarová.

Silnici vedoucí z Poličky na Jimramov kolem areálu strojíren policie pro běžný provoz otevřela v pátek v 18:00. Řidiči však na silnici nesmějí zastavovat, protože silnice prochází místem se zákazem vstupu. Lidé evakuovaní z okolí podniku se mohli domů vrátit v pátek v podvečer.

Hasičský zásah v Poličských strojírnách
Zdroj: HZS Pardubický kraj

Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti se škodou přesahující pět milionů korun. Strojírny se zabývají mimo jiné zneškodňováním munice a výrobou střeliva.

Na místě výbuchu mají policisté k dispozici i speciální tank s nádrží na vodu a ochranou proti výbuchům. Kromě tanku mají pyrotechnici také vlastní obrněné vozidlo. Oba stroje byly nasazeny třeba po výbuchu munice ve Vrběticích na Zlínsku.

Pokračovat ve výrobě by se mohlo za týden

Ve strojírnách vybuchla podle Českého báňského úřadu trhavina TNT, která byla součástí munice. Stalo se to při lisování tzv. počinových náloží, výbuch způsobil další exploze uskladněného materiálu. Počinové nálože se používají k odpálení hlavních náloží, třeba v kamenolomech.

Kdy se obnoví výroba v podniku, není zatím jasné. Mohlo by to být zhruba za týden, kdy se okruh zákazu vstupu sníží jen na zničený objekt. Báňští inspektoři, kteří se podílejí na vyšetřování příčin neštěstí, ohledají místo nejdřív v pondělí.

/*json*/{"map":{"lat":49.69952218168917,"lng":16.271554845924364,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":49.69012787322763,"lng":16.268177032470703,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/