Rozhodnuto: Správa sociálního zabezpečení v Krnově končí. Neměla dostatek pracovníků

Nový služební zákon a také nedostatek pracovníků. To jsou podle České správy sociálního zabezpečení v Krnově hlavní důvody, proč se její kancelář koncem března definitivně uzavře. Důchod nebo mateřskou dovolenou si tak budou muset lidé vyřizovat ve 20 kilometrů vzdáleném Bruntále.

Video ČSSZ v Krnově končí
video

ČSSZ v Krnově končí

I když má krnovská kancelář svou činnost ukončit oficiálně až za několik týdnů, z provozních důvodů je uzavřena už půl roku.

„V poslední době ji navštěvovalo přibližně deset lidí týdně, město se i přesto snažilo se správou vyjednat, aby kancelář zůstala v Krnově otevřena. Nabídlo i vlastní prostory,“ zjistil redaktor ČT Jan Pirkl.

„Snažili jsme se vyhovět požadavku sociální správy, dovybavili jsme kancelář, poskytli jsme příspěvek ve výši 100 tisíc, aby fungovala pro naše občany,“ uvedla starostka Krnova Jana Koukolová Petrová (nestraník za ANO). Krnovská kancelář totiž sloužila také lidem z Albrechticka nebo Osoblažska. Cesta na úřad se jim teď prodlouží na více než 50 kilometrů.

„S ohledem na aktuální stav, kdy přibyly agendy a současně byly v Bruntále vyčerpány personální kapacity, došlo k rozhodnutí uzavřít kancelář v Krnově.“

Jana Buraňová

tisková mluvčí ČSSZ

Pobočka otevřela před 11 lety

Teprve před 11 lety, v roce 2006, se v Krnově po mnohaletých intervencích města otevřela pobočka České správy sociálního zabezpečení. Detašované pracoviště obstarávalo nemocenské pojištění, kontroly i lékařskou posudkovou službu.

Pobočka se stala jedním z mála pracovišť ČSSZ mimo bývalá okresní města. Pracoviště v Krnově požadovali po ČSSZ krnovští zastupitelé téměř pět let. Chtěli, aby se zde vyřizovala hlavně agenda spjatá s důchodovým pojištěním.

Krnovský mikroregion má 25 obcí, žije v něm 41 procent všech obyvatel okresu Bruntál. Na Bruntálsku v lednu dosáhla nezaměstnanost k hranici 9,5 procenta a v evidenci přibylo 596 uchazečů.