Zbaví se Vratimov životu nebezpečných kalů? Kraj připravuje jejich odstranění

Moravskoslezský kraj připravuje projekt na likvidaci zhruba 6000 tun paliva. Sdělila to mluvčí krajského úřadu Petra Špornová. Nebezpečné látky jsou už několik let uskladněny v areálu ve Vratimově u Ostravy a pro okolí představují dlouhodobou ekologickou zátěž. Vratimovští dokonce chtějí žalovat stát.

Video Kaly po chemičce Ostramo
video

Kaly po chemičce Ostramo

Kaly mají negativní dopad na lidské zdraví a životní prostředí. I přes snahu dotčených orgánů se dosud nepodařilo určit jeho vlastnictví, dodala krajská mluvčí.

Materiál označovaný za „palivo“ pochází z ropných látek vytěžených z lagun po ostravské chemičce Ostramo. Do Vratimova ho v letech 2010 a 2011 navezly soukromé firmy. Na vytěžení kalů z lagun se podílelo několik firem, k látce vyrobené z nebezpečných odpadů se ale žádná nehlásí.

U bran skladů kalů ve Vratimově jsme natáčeli ve druhé polovině ledna: 

Video Kaly se do Vratimova dostaly z ostravských lagun
video

Kaly se do Vratimova dostaly z ostravských lagun

Náměstkyně moravskoslezského hejtmana Jarmila Uvírová (ANO) uvedla, že kraj přislíbil Vratimovu finanční i personální pomoc při podání žádosti o dotaci na sanaci materiálu.

„Abychom odstranění dlouholeté ekologické zátěže maximálně urychlili, rozhodli jsme se, že se iniciativy chopí kraj,“ uvedla Uvírová. S Ostravou a Vratimovem bude kraj jednat o dalších možnostech spolufinancování.

Kaly z chemičky Ostramo
Zdroj: ČTK
Autor: Petr Sznapka

Pokud uspějí, odpad by byl zlikvidován příští rok

Kraj chce předložit projektový námět do připravované výzvy Státního fondu životního prostředí. Pokud uspěje, bude pokračovat zpracováním projektu a podáním žádosti o dotaci. Palivo by podle Uvírové mohlo být odvezeno z Vratimova a ekologicky zlikvidováno v příštím roce.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) už minulý rok řekl, že dotace na likvidaci ekologické zátěže ve Vratimově by mohly pokrýt až 80 procent nákladů. Díky speciálním podmínkám programu je podle něj možné dotace využít, i když není jasné, komu odpad patří. 

Kaly zbylé po Ostramu zatěžují životní prostředí také v Ostravě. Jejich postupné odtěžování by mohlo začít na podzim. V lednu to sdělil Aleš Hampl, obchodní ředitel společnosti AVE CZ odpadové hospodářství, která vyhrála výběrové řízení na likvidaci kalů. Podle uzavřené smlouvy má jít o 91 562 tun kalů, jejich odtěžení má stát 429 milionů korun. 

Laguny jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku. Obyvatele v okolí obtěžují zejména zápachem. Jejich čištění provázejí problémy a termín vyčištění se stále posouvá. Vytěženo bylo už na 200 000 tun kalů, následně se ukázalo, že v lagunách jsou další desítky tisíc tun odpadu, s nimiž se původně nepočítalo.