Mládek a Babiš se neshodnou na budoucnosti OKD bez soukromého investora

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) řekl, že předloží vládě návrh, jak spravovat černouhelnou společnost OKD v případě, že se do konce února neobjeví soukromý investor, který by ji převzal. Podle Mládka chtěl Babiš OKD svěřit státnímu podniku Prisko, a konkurovat tak návrhu Mládka, aby firmu koupil za korunu státní podnik Diamo. To ale Babiš nepotvrdil.

Jan Mládek
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Prisko i Diamo jsou státní podniky, v Prisku vykonává akcionářská práva ministerstvo financí, v Diamu ministerstvo průmyslu. Stát loni prostřednictvím Priska půjčil OKD 700 milionů korun.

OKD v současnosti hledá strategického partnera, který má ve firmě zajistit provozování dolů a také jejich útlum poté, co v jednotlivých šachtách postupně skončí těžba. Podle svého dřívějšího vyjádření firma oslovila více než 200 investorů z celého světa. Louda v prosinci uvedl, že o OKD už projevilo zájem kolem deseti potenciálních investorů z Česka i zahraničí.

Mládek i Babiš shodně upřednostňují to, aby doly koupil právě soukromý investor. Podle ministra průmyslu by měl mimo jiné zajistit postupný útlum těžby a zaměstnanost v regionu, Babiš zase akcentuje obchodní stránku: „Ta firma (OKD) je v prodejním procesu a pro mě je preferovaná varianta seriózní soukromý investor,“ řekl po jednání s Mládkem.

Spor o dva scénáře: Diamo, nebo Babišův plán?

Shodnout se ale ministři nedokáží na tom, jaká bude budoucnost OKD, pokud se žádný zájemce neobjeví. Mládek tvrdí, že chce Babiš převést doly pod Prisko, které dozoruje. Podle ministerstva průmyslu by přitom bylo lepší, aby OKD převzalo (jím dohlížené) Diamo.

Argumentuje tím, že podnik má dlouhodobé zkušenosti s hornictvím, zatímco Prisko se zabývalo finančními operacemi, a vládě chce navrhnout, aby OKD v insolvenci mohl převzít „jeho“ státní podnik za jednu korunu. Nyní varoval, že pokud Diamo nepodá nabídku na odkup OKD za korunu (a pokud nepřijde nabídka soukromého investora), hrozí dolům 12. dubna konkurs.

Scénář „Diamo“ uvítali horničtí odboráři, ale odmítl ho ministr financí Babiš, když ho před týdnem označil za mrhání peněz daňových poplatníků. Nově podotkl: „Nemyslím si, že by stát měl soutěžit se soukromými investory.“ Vládě chce předložit vlastní návrh, jak spravovat černouhelnou společnost OKD v případě, že se do konce února neobjeví soukromý investor.

Tvrdí také, že na rozdíl od řešení, s nímž přišel Mládek, by jeho návrh nevyžadoval další státní investice. „Vidíme tam potenciál, že kdyby se to dobře provozovalo, tak firma si sama vydělá,“ uvedl. Že by mělo jít o Prisko, jak tvrdí Mládek, ale nepotvrdil. 

Věřitelé chtějí po OKD 23 miliard korun

Věřitelé přihlásili soudu vůči OKD pohledávky za více než 23 miliard korun, insolvenční správce však pohledávky za více než 17 miliard korun popřel. OKD se zase přidala k likvidaci své mateřské firmy NWR Plc s pohledávkou zhruba 22,68 miliardy korun, ovšem i s velmi malou nadějí, že něco získá, protože jediným větším majetkem NWR bylo právě OKD.

Krom toho už OKD podalo žalobu na NWR NV a jejího tehdejšího spolumajitele Zdeňka Bakalu, mimo jiné kvůli nepřiměřenému rozdělování zisku po nich žádá více než 24,5 miliardy korun. NWR Plc vznikla, když NWR do té doby působící jako NWR NV v Nizozemsku změnila v roce 2011 registraci svého sídla do Velké Británie. OKD rovněž žádá téměř tři miliardy korun po bývalém vedení.

V OKD se dál těží černé uhlí. I se zaměstnanci dodavatelských firem tam nyní pracuje okolo 11 tisíc lidí. Jedním z úsporných opatření bude útlum ztrátového Dolu Paskov. Další doly mají být utlumovány postupně až do roku 2023.