Řidič ve Valticích přehlédl studenty na přechodu. Tři zranil

Jednačtyřicetiletý řidič osobního vozu v pondělí ráno ve Valticích na Břeclavsku přehlédl na přechodu pro chodce studenty. Při nehodě zranil dva sedmnáctileté a jednoho šestnáctiletého chlapce, které záchranáři převezli do nemocnice. Dvě dopravní nehody  se na jihu Moravy  na přechodech staly i v pátek. Aby předcházely podobným událostem, některé obce na jihu Moravy u škol snížily povolenou rychlost o deset kilometrů v hodině.

Za tři dny se staly jen na jihu Moravy na přechodech tři nehody
Zdroj: ČTK Autor: Josef Horázný

Nešťastné ráno ve Valticích. Řidič nedával pozor a přehlédl na přechodu studenty Střední vinařské školy. „Po přechodu přecházely skupinky studentů, pak učitelka a hned po ní trojice dalších studentů, které řidič zranil,“ řekla policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Dva sedmnáctileté a šestnáctiletého chlapce museli záchranáři převézt do nemocnice. „Jeden nezletilý utrpěl středně těžké poranění hlavy a břicha, převezli jsme ho na anesteziologicko-resuscitační oddělení do Dětské nemocnice v Brně,“ řekla mluvčí záchranářů Hedvika Kropáčková. Druzí dva byli zraněni lehce, z toho jeden v obličeji, druhý na noze. „Řidič vozu se podrobil odbornému měření na alkohol i testu na omamné a psychotropní látky, obé bylo s negativním výsledkem,“ řekla policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Nehody na přechodech se staly i v pátek. Policie hledá svědky

Neznámý řidič v Hustopečích na Břeclavsku srazil v pátek odpoledne na přechodu pro chodce dvanáctiletou dívku, policie ho hledá. Dívka utrpěla lehké zranění. „Dívka přecházela po přechodu pro chodce od Dukelského náměstí směrem k prodejně,“ řekla mluvčí policie Kamila Haraštová. Řidič, který dívku srazil, z vozu nejdříve vystoupil, pak ale odjel.

Policie hledá také svědky nehody ve Strážnici na Hodonínsku. Řidič osobního vozu srazil na přechodu pro chodce sedmapadesátiletou ženu. Žena skončila se zraněním v nemocnici. Na křižovatce u hotelu Černý orel jel řidič po vedlejší silnici ze směru od Bzence. V křižovatce poté pokračoval rovně ve směru jízdy na Vnorovy. „Zřejmě v důsledku oslnění sluncem přehlédl z levé strany přecházející chodkyni, která mířila k restauraci Černý orel,“ popsal nehodu policejní mluvčí Petr Zámečník. Muž chodkyni vozem srazil, záchranáři ji se zraněním převezli do nemocnice. Zkouška na alkohol u řidiče i ženy byla negativní.

Obce snižují na „zebrách“ u škol rychlost

Některé obce začaly u škol zavádět opatření, aby nehodám předcházely. Například ve Ždánicích na Hodonínsku musí děti chodit přes frekventovanou a svažitou silnici, která řidiče svádí k rychlejší jízdě. Vedení města se proto rozhodlo u školy povolenou rychlost snížit na 30 kilometrů v hodině. Přidali ale i další bezpečnostní prvky. „Řešíme to osvětlenými křižovatkami a asistenty prevence kriminality, kteří tady stojí denně ráno a v období, kdy děti odchází ze školy,“ říká starosta Ždánic Vladimír Okáč (nez.). V povědomí místních je navíc stále tragédie z roku 1994, kterou připomíná kamenný pomník. Při nehodě nákladního auta tehdy zahynuly tři děti z mateřské školy a jedna učitelka.

Snížená povolená rychlost u škol na jihu Moravy
Zdroj: ČT24

Kromě Ždánic platí nižší rychlost i na jiných místech v kraji. Stejné omezení čeká na řidiče třeba v Rajhradě. Čtyřicítku pak potkají u škol ve Vlkoši, v Mikulově nebo ve Znojmě. Podle odborníků z Centra dopravního výzkumu, je snižování rychlosti určitě krok správným směrem. „ Z rychlosti třicet kilometrů za hodinu zastaví auto na vzdálenosti, na kterou z padesátky nezačne ani brzdit, co to znamená v případě vstoupení dítěte do vozovky je zřejmé,“ říká inženýr z Centra dopravního výzkumu Pavel Skládaný. Při třiceti kilometrech totiž dokáže řidič zastavit už po necelých pěti metrech. Při padesátce je ale tato vzdálenost o deset metrů delší.

Brzdná dráha osobního auta při rychlosti 30 km/h a 50 km/h
Zdroj: ČT24

Na některých místech v Brně přechody stále chybí

Naopak existují stále místa, kde přechody úplně chybí. Například na křižovatce ulic Údolní a Úvoz v centru Brna. Pokud lidé chtějí přejít, musejí celou křižovatku obcházet po třech přechodech nebo riskují. Přelézají zábrany a přebíhají. Koaliční hnutí Žít Brno si přitom právě tento přechod dalo do volebního programu. Víc než dva roky poté se ale nic neděje. „Ta obnova toho přechodu se chystá v rámci rekonstrukce ulice Údolní, ta je naplánovaná už delší dobu,“ říká mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Dalším místem v Brně je například Křenová ulice. Stovky rodičů studentů nedalekého gymnázia si loni v listopadu stěžovaly na to, že jejich děti musejí každý den přebíhat z tramvaje na chodník takřka přímo před auty. Magistrát opět s přechodem čeká na to, až začne rekonstrukce. „V tomto místě se chystá rekonstrukce křižovatky Křenová, Špitálka, Štěpánská. Na jaře letošního roku bychom měli získat stavební povolení,“ vysvětluje Filip Poňuchálek.

Bezpečno není ani u základní školy Horníkova v Líšni. „Přes zaparkovaná auta tady na ty děti vůbec není vidět, děti přes ně taky nevidí do ulice. V tom zimním počasí řidiči nemají možnost bezpečně zareagovat,“ vysvětluje předsedkyně spolku rodičů Horníček Eva Nosavcovová. V Líšni by měla nastat změna nejdřív. Magistrát slibuje, že tady zřídí bezpečné místo pro přecházení letos na jaře.