Řidič hleděl do mobilu a na přechodu zabil dva chodce. Dostal dva roky vězení

Pětačtyřicetiletého řidiče Jiřího Smolku, který loni v lednu v Ostravě zabil dva chodce na přechodu, poslal ostravský okresní soud na dva roky za mříže. Hrozilo mu přitom až deset let vězení. „Muž si ponechal lhůtu na odvolání. Stejně postupoval i státní zástupce,“ sdělil redaktor České televize Tomáš Indrei.

Policie České republiky
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Kriminalisté zjistili, že šofér těsně před nehodou sledoval mobilní telefon. „Řidič se pravděpodobně nevěnoval řízení vozu, nesledoval situaci v provozu a nepřizpůsobil rychlost jízdy jiným okolnostem, které mohl předvídat,“ uvedla již dříve mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková.

Dodala, že v době nehody se muž údajně zadíval na mobilní telefon, který začal zvonit. „Proto odvrátil pohled, původně směřující před vozidlo do interiéru auta. Pak přehlédl chodce přecházející po vyznačeném přechodu,“ dodala.

Nehoda se stala okolo 18:00 v centru Ostravy na Sokolské třídě. Dvaaosmdesátiletý muž a sedmašedesátiletá žena na místě zemřeli. Týmy zdravotnické záchranné služby se je několik desítek minut pokoušely oživit. „Oba však utrpěli mnohočetná poranění, která byla smrtelná, a veškerá snaha o jejich záchranu se ukázala jako marná,“ uvedl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Pracovnice zdravotnické záchranné služby na místě poskytovala několika lidem první psychickou pomoc.

Podobných nehod se v nedávné době odehrálo hned několik. Například loni v listopadu šestasedmdesátiletá žena nepřežila srážku s osobním autem na přechodu pro chodce v Šenově u Ostravy. Řidička vozu chodkyni podle policie pravděpodobně přehlédla. Seniorka utrpěla zranění, kterým podlehla na místě.

V Ostravě-Porubě na přechodu pro chodce srazil šofér devatenáctiletého mladíka a z místa nehody ujel. Podle policistů jde o lékaře. Kriminalisté jej již vypátrali a obvinili. Hrozí mu pět let vězení. Student při srážce utrpěl těžká zranění. Ve stejný rok v září pak osobní auto srazilo v Opavě ženu a její dvě děti mířící do školy. Přecházely po přechodu pro chodce. Osmiletý chlapec utrpěl těžká zranění. Jeho sestra a matka středně těžká.

V Moravskoslezském kraji loni na silnicích zemřelo méně lidí

Dopravní nehody si podle loňských statistik vyžádaly 45 životů. V roce 2015 jich bylo o osm více. Téměř polovina z loňských obětí nehod přitom byli chodci, kterých po střetu s vozem zemřelo o sedm více než loni. Sdělil to vedoucí moravskoslezské dopravní policie Jiří Zlý. 

Počet obětí nehod klesá v Moravskoslezském kraji dlouhodobě od roku 2004, kdy policisté zaznamenali na silnicích 128 mrtvých. V roce 2013 jich už bylo jen 68, loni pak 45. Přitom počátek roku vůbec takovému vývoji nenasvědčoval. Během prvních tří měsíců totiž zemřelo na silnicích v regionu 20 lidí, což byl stoprocentní nárůst oproti stejnému období roku 2015. Vývoj se ale nakonec otočil. Loni poklesl i počet těžce zraněných účastníků kolizí. Bylo jich 227, předloni o 46 více.

„Zaznamenáváme obrovskou nekázeň ze strany chodců. Vyloženě hazardují se svými životy.“

Jiří Zlý

vedoucí moravskoslezské dopravní policie

Jako velký problém Zlý vnímá hlavně počet zemřelých chodců. Loni jich bylo 22, předloni o sedm méně. Především proto, že se chodci nechovají ukázněně. „V 11 případech byli minimálně spoluviníky,“ řekl Zlý. Leželi na silnici, přelézali svodidla, přecházeli na červenou či vstoupili bezprostředně pod kola jedoucího vozu. 


Po loňském prvním čtvrtletí policisté evidovali už deset mrtvých chodců. Proto se na tuto problematiku výrazně zaměřili. „Organizovali jsme řadu bezpečnostních akcí s tímto zaměřením. Některé trvaly i dva až tři týdny. Tato problematika měla prioritu,“ řekl. Takto zvýšený dohled se projevil v počtu odhalených přestupků spáchaných chodci. V roce 2015 jich bylo 968, loni o 2000 více. „Přecházení na červenou jsme řešili ve 1121 případech. V 1500 případech se jednalo o přelézání zábradlí, svodidel či přecházení mimo vyznačený přechod pro chodce,“ dodal Zlý.

Celkem loni policisté řešili 9072 kolizí. O rok dříve jich bylo 8899. Evidují téměř 94 500 přestupků a na pokutách vybrali víc než 40 milionů korun. Za volantem přistihli bezmála 2000 opilých řidičů, což bylo o 100 více než v roce 2015. Velký nárůst zaznamenali v počtu řidičů přistižených pod vlivem drog. By jich více než 1000, předloni jich policisté napočítali na 700.