V Hrušovanech nad Jevišovkou restaurují unikátní fresku Alfonse Muchy

Restaurátoři pracují na obnově fresky Alfonse Muchy, která pokrývá celý strop kanceláře radnice v Hrušovanech nad Jevišovkou. Řemeslníci na ní pracují od listopadu. Lidé se na obnovené dílo z Muchova mládí budou moci podívat už v únoru při dni otevřených dveří.

Unikátní freska, kterou v mládí vytvořil Alfons Mucha, byla ukrytá pod omítkou. Ta sice Muchovo dílo na řadu let zakryla, ale také dokonale zakonzervovala. „Pod omítkou se našly skoro všechny obrazy v původních barvách. Museli jsme to opatrně seškrábat skalpelem,“ říká restaurátor Dušan Hasík, který z lešení neslezl už dva měsíce. Teď maluje stěny, strop už září původními barvami. Některé ornamenty museli restaurátoři dokreslovat. Pomáhat jim musel i grafik.

V Mikulově se Mucha živil malováním podobizen

Hlavním nástrojem řemeslníků po dvou měsících už není skalpel ani škrabka, ale štětec. Používají moderní tempery, sám Alfons Mucha ale některé z ornamentů maloval barvou smíchanou s vejcem. Bylo mu tehdy jen málo přes dvacet let. V roce 1882 Muchu pozval místní hrabě, aby strop vymaloval. „Mucha tenkrát působil v Mikulově, kde se živil podobiznami, a hrabě si všiml, že je velmi šikovný, a zadal mu výzdobu interiéru domu,“ říká starosta Hrušovan nad Jevišovkou Miroslav Miloš.

Nástěnné malby vykukují na různých místech radnice. Odkrýt všechny fresky zatím ale zůstává jen přáním. Práce na jedné místnosti vyjdou na šest set tisíc korun. Dostat do původních barev celou radnici by stálo přes milion a půl.

Výzdoba Emina zámku se z velké části nedochovala

Mladý a tehdy ještě neznámý secesní malíř Alfons Mucha byl pozván, aby vyzdobil i další šlechtická sídla. Například nedaleký Emin zámek v Šanově. Bohužel se tehdejší ucelená výzdoba nedochovala, protože v roce 1948 vypukl na zámku požár a původní interiér byl zničen. Jedním z mála pozůstatků jeho tvorby je veřejnosti přístupné mytologické ztvárnění Zefír a Nymfa.

Opona ležela dlouhá léta v depozitáři
Zdroj: Archiv Muzea regionu Boskovicka

Opona byla ukrytá v depozitáři

V Muzeu regionu Boskovicka nedávno našli oponu, kterou rovněž namaloval Alfons Mucha. Rozměrné plátno do depozitáře před válkou schovali sokolští divadelníci z Doubravice nad Svitavou. Dlouhá desetiletí zůstala zapomenutá v depozitáři.