Zámek Fryštát zve na unikát - kopii Turínského plátna

Kopii takzvaného Turínského plátna ze 17. století, do něhož mělo být podle legendy zabaleno tělo Ježíše Krista po sejmutí z kříže, bude od příští středy vystavovat Zámek Fryštát v Karviné. Plátno bude vystaveno v samostatné místnosti se zatemněnými okny a speciálním osvětlením, řekla mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.

Video Kopie Turínského plátna
video

Kopie Turínského plátna

„Do originálu mělo být zabaleno Kristovo tělo po sejmutí z kříže a relikvie je stále opředena záhadami. Povedená kopie z Broumovského kláštera pochází ze 17. století a je dnes jedinou dobovou kvalitní kopií ve střední Evropě,“ uvedla mluvčí. V Broumovském klášteře byla kopie plátna objevena v dřevěné schránce v roce 1999.

Pro výstavu budou vyhrazeny tři místnosti, v jedné bude pouze plátno, v dalších pak informace o Broumově a cestě plátna do kláštera nebo plátně samotném a souvislostech ukřižování Ježíše Krista. „Karvinská výstava bude tedy zajímavá i pro ty, kdož historii objevu plátna nebo příběh ukřižování neznají. Je vhodná i pro školy,“ vysvětlila mluvčí.

Turínské plátno
Zdroj: ČTK/AP/Antonio Calanni

:. Jak vzniklo takzvané Turínské plátno? O tom se dodnes vedou spory. Například v roce 2011 italský expert Luciano Buso prohlásil, že takzvané turínské plátno, do něhož byl údajně po smrti zavinut Ježíš Kristus a které je jednou z nejuctívanějších křesťanských relikvií, je dílo proslulého italského předrenesančního umělce Giotta (asi 1267-1337). V knize o své senzační domněnce Buso napsal, že na plátně objevil podpis „Giotto 15“ a že zakamuflovanou číslici 15 na něm lze najít na víc místech.

Výstava se otevře ve středu 18. ledna od 10:00, ale poprvé budou moci plátno lidé vidět už o den dříve. Od 16:00 se totiž na zámku chystá přednáška známého záhadologa Arnošta Vašíčka s názvem S puncem zázraku.

„Bude pojednávat nejenom o Turínském plátně, ale především o dalších podobných relikviích či jevech - o plášti s obrazem Matky Boží z Guadalupe, o roušce, kterou měla údajně svatá Veronika ovinout Kristovu hlavu, jejichž původ si neumíme dodnes vysvětlit,“ upřesnila Swiderová.

Česká televize pro výstavu zapůjčila dva dokumenty. Jeden přímo o Broumově pod názvem Posvátné plátno z Broumova, druhý snímek Turínské plátno je pak zaměřen především na tvorbu novodobé kopie vystavované v Kroměříži, ale pojednává i o historické podstatě plátna a jeho objevu.