Nemocnice v Tišnově zavřela internu. Zůstává tam už jen LDN

Krajská nemocnice v Tišnově definitivně uzavřela interní lůžkové oddělení. Už loni v květnu omezila jeho provoz kvůli nedostatku sester. Vedení nemocnice ale tehdy tvrdilo, že jde o dočasný stav. Na konci roku nemocnici skončila smlouva s VZP a o její prodloužení pro internu už nežádala. Z lůžkových oddělení tak v Tišnově zůstala jen léčebna dlouhodobě nemocných.

V tišnovské nemocnici zůstala už jen léčebna dlouhodobě nemocných
Zdroj: ČTK Autor: Igor Zehl

Maximální kapacita tišnovské interny byla pětadvacet pacientů. I když to na první pohled vypadá, že se nic nezměnilo, od začátku roku už neexistuje. „Vzhledem k tomu, že má nemocnice obecně problémy s personálním obsazením, tak si myslím, že to byl přirozený vývoj,“ řekl ředitel nemocnice Bořek Semrád.

Už v průběhu minulého roku totiž muselo vedení nemocnice provoz interny omezit. Když pak skončila smlouva s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, nežádalo ani o její prodloužení. Ředitel nemocnice navíc řekl, že ani v omezeném režimu nebyla kapacita zaplněná. Pacienti jezdili se svými problémy do nemocnice v Brně nebo Boskovic, a provoz tišnovské interny tak byl ztrátový.

Lůžka teď slouží pouze pacientům z léčebny dlouhodobě nemocných. „Zůstávají ta stejná lůžka, stejný personál, pouze budou pro pacienty následné péče,“ vysvětlil ředitel nemocnice. Kapacita léčebny dlouhodobě nemocných se tak v novém roce navýšila na devadesát míst.

Lidé z Tišnovska budou muset jezdit do Brna nebo Boskovic 

Lidé z Tišnova, kteří budou potřebovat internu, musí teď cestovat minimálně dvacet pět kilometrů do Brna, Boskovic nebo do Ivančic. Pro lékaře Jiřího Rašovského byla tišnovská nemocnice ve spádové oblasti. Uzavření interního oddělení mu ale paradoxně ubralo starosti. Lůžkové oddělení interny v Tišnově fungovalo v omezeném režimu kvůli nedostatku zdravotních sester a často nevěděl, jestli nemocnice pacienta vůbec přijme. „Nedošlo k organizaci zdravotnické péče. Nikdo nás neinformoval, kam lidi posílat, kde se dozvíme, kdo je přijme,“ okomentoval situaci lékař.

Když pacienty lékař rovnou poslal do Brna, vyčetli jim, že mají jít do zařízení ve spádové oblasti. „Od ledna je situace vlastně vyřešená, protože je můžeme poslat do Brna a nikdo nemůže argumentovat, že jsme je měli poslat do Tišnova,“ vysvětlil Jiří Rašovský.

Nemocnice měla internu zavřít už před čtyřmi lety

O svá lůžka na interně měla nemocnice v Tišnově přijít už v roce 2013. Memorandum mezi krajem, ministerstvem a pojišťovnami jí ale nakonec zajistilo smlouvu na další tři roky a pak ji ještě o rok prodloužily do konce roku 2016.