Kvůli bezpečnosti kácí lesníci v chráněném Moravském krasu. Zmizí přes 200 stromů

Lesníci v těchto dnech pokácejí v chráněné oblasti Moravského krasu na Blanensku téměř 240 stromů, které jsou údajně ve špatném stavu a svým pádem by mohly ohrozit kolemjdoucí. Právě nedaleko Blanska u Míchova se ve čtvrtek strom zřítil na mladého muže, jenž v lese pracoval. Mnohačetným zraněním na místě podlehl. Nehodu nyní vyšetřují policisté.

Moravský kras přijde o několik desítek stromů
Zdroj: ČTK Autor: Ivo Stejskal

Strom na muže spadl zřejmě při kácení, protože podle informací od jihomoravských záchranářů se nedaleko místa nehody našla pohozená sekera. Záchranáři byli na místě do deseti minut. „Přestože poskytli zraněnému muži kompletní přednemocniční péči včetně zajištění dýchacích cest a pacienta oživovali 45 minut, nepodařilo se jim již obnovit jeho životní funkce,“ okomentovala případ mluvčí záchranné služby Hedvika Kropáčková.

Právě na Blanensku se nyní lesníci na bezpečí a stav stromů zaměřují. Pracují v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras (CHKO), kde musí pokácet 238 stromů, protože zjistili, že nejsou v dobrém stavu. Většina z nich měla proschlé kosterní větve a stromy tak svým pádem mohly ohrozit bezpečnost turistů.

Jde nejčastěji o jasany, které napadla houba nazvaná chalara fraxinea, jež způsobuje chřadnutí dřevin a projevuje se nejprve odumíráním drobných, pak silnějších větví a nakonec napadá celý strom.

Nejvíce nakažené jsou u Amatérské jeskyně

Nejvíce takto nakažených stromů je v Národní přírodní rezervaci Vývěry Punkvy, která se nachází v severní části Moravského krasu. Napadené stromy pak lesníci označili u vstupu do Amatérské jeskyně. Kromě jasanu trápí správce CHKO smrkové souše, stromy napadené dřevokaznými houbami, nebo dřeviny výrazně nahnuté nad cestami.

Kácení stromů v chráněné oblasti není časté. „V přírodní rezervaci se normálně kácet nemůže, ale tudy vedou značené stezky, na které zveme návštěvníky lesa, tak jsme povinni jim zajistit bezpečnost,“ vysvětlila správkyně Lesní správy Černá hora Petra Zavřelová. Dodala, že za pokácené stromy se nové vysazovat nebudou.

Kontroly iniciují Lesy České republiky, které v posledních letech více dbají na prevenci bezpečnosti. Důvodem častějšího prověřování stromů je přes dva roky staré rozhodnutí Nejvyššího soudu. Ten  v roce 2014 přiznal odškodnění pozůstalým po devítileté dívce, na kterou spadl strom, když jela na kole po cyklostezce. Zároveň soud zamítl dovolání Lesů ČR.