V Brně chybí strážníci. Vedení je chce přilákat na 50tisícový příspěvek

V řadách brněnských strážníků chybí padesát lidí. O získání nováčků se městská policie snaží delší dobu, problémem je ale nejen menší zájem uchazečů, ale také to, že výběrovým řízením jich projde jen zlomek. Nový ředitel strážníků Luboš Oprchal chce situaci změnit především vyšším náborovým příspěvkem.

Video Události v regionech plus (Brno)
video

Podmínkou získání příspěvku je sepsání tříleté smlouvy

Jan Rudolf pracuje u brněnských strážníků tři čtvrtě roku. Hlavním lákadlem k přihlášení pro něj byla především práce s lidmi. „Předtím jsem dělal pět let účetního, seděl v kanceláři, byla to monotónní práce. Tady je každý den o něčem jiném,“ vysvětlil Rudolf.

Nový šéf strážníků chce další nováčky lákat zejména na vyšší náborový příspěvek. Nyní dosahuje třiceti tisíc korun, je ale rozdělen do několika prvních let služby. Nově by měli nováčci získat jednorázově 50 tisíc korun, podmínkou k jeho získání je ale sepsání tříleté smlouvy.

„Není to o tom, že by bylo málo zájemců. Každého čtvrt roku se nám hlásí do výběrového řízení celkem dost lidí. Nicméně ne všichni jsou schopní splnit psychotesty a fyzické podmínky,“ okomentoval situaci ředitel strážníků Luboš Oprchal.

Výběrovým řízením projde pár procent

Není neobvyklé, že například se z 300 uchazečů dostane necelých 40. Pro přibližně polovinu neúspěšných žadatelů jsou podle mluvčího brněnských strážníků Jakuba Ghanema hlavní překážkou fyzické testy, kdy někdy nezvládnou ani základní cviky, například kotoul. Pro dalšího to jsou psychotesty.

Oprchal ale dodal, že lidé si nedostatku strážníků v ulicích nevšimnou. „Náš stav nepoklesl. Kdyby nás ale bylo o padesát více, tak bychom byli schopni pokrývat širší oblasti,“ uvedl ředitel. Nováčci by posílili zejména okrajové části Brna. Počet strážníků v Brně se pohybuje kolem 500.

Zájemce lákají i vojáci, hasiči anebo celníci

O práci brněnských strážníků nejspíše není zájem kvůli nízké nezaměstnanosti a tedy celkovému nedostatku uchazečů. Důvodem ale může být také souběžný nábor do řad policie, armády, hasičů i celníků. „Všechny tyto složky mají oproti nám výhodu, že mohou nabírat od 18 let, zatímco městská policie až od 21,“ vysvětlil Oprchal. Případní zájemci o práci strážníka ale mohou být také zlákáni jejich nabídkami pro větší prestiž.

Rozdíly mezi členem Policie České republiky a strážníkem jsou ale také v platu, který má státní policista vyšší. Ten může zadržet člověka až na 48 hodin, strážníci ho smí na policii pouze předvést. Městská a obecní policie pak sice měří i rychlost, ale jen na místech, která jim vybere policie státní.