V Újezdu otevřeli novou školku. Vyhlásili kvůli ní referendum i předčasné volby

Újezd u Černé Hory na Blanensku má novou mateřskou školu. Obec s necelými třemi sty obyvateli o ni usilovala více než pět let. V referendu si školku odhlasovali už v roce 2011. Nová místa pro předškoláky dnes přibyla i v Brně, kde vznikla první firemní školka magistrátu.

Děti v nové mateřské škole v Újezdu u Černé Hory
Zdroj: ČT24

Místo dojíždění do čtyři kilometry vzdálené Lipůvky vedla dnes Andrea Švomová dceru Kristýnku do nové školky sto metrů od domu. Školka v Újezdu je už teď plná. Ke čtyřiadvaceti místům ale vedl dlouhý politický boj. „Ten nápad vznikl, když jsem já a paní místostarostka byly na mateřské dovolené. Zorganizovali jsme referendum, které bylo na podzim roku 2011,“ říká starostka Újezdu u Černé Hory Alice Šuhájková (nez.).

V referendu místní obyvatelé školku podpořili. Tehdejší vedení obce na to ale nereagovalo. „Tak jsme vyvolaly předčasné volby v roce 2012, ve kterých jsme zvítězily,“ doplnila Alice Šuhájková. Školka za 15 milionů tak teď i díky dotaci z ministerstva školství zaplňuje další bílé místo na mapě předškolního vzdělávání. Z okolních obcí tam dojíždí asi třetina dětí.

V Brně otevřeli firemní školku magistrátu

Čtyřiadvacet nových míst pro děti přibylo ode dneška také v Brně. Jsou výhradně určena pro děti zaměstnanců magistrátu, městské policie nebo poliklinik. Jde totiž o první firemní školku města.

„Rodiče si připlácí tisíc korun za měsíc při celodenním provozu nebo pět set korun, pokud je to půldenní,“ vysvětlil náměstek primátora města Brna Petr Hladík (KDU-ČSL). Město Brno podle náměstka primátora vyčlenilo i patnáct milionů korun na rekonstrukci vnitrobloku, kde vznikne dětské hřiště. Na to si ale děti budou muset počkat do letošního začátku školního roku.