Knihovnu v Novém Jičíně navštívili dospělí. Poprvé od loňského požáru

Městská knihovna v Novém Jičíně po říjnovém požáru obnovila svůj provoz částečně v prosinci. Tehdy otevřelo její dětské oddělení. Nyní už je v provozu také část vyhrazená dospělým čtenářům. 

Video Knihovna v Novém Jičíně
video

Knihovna v Novém Jičíně

O otevření knihovny panoval velký zájem. V pondělí o půl deváté ráno už před jejími branami byla početná skupina lidí, zjistila redaktorka ČT, která situaci na místě sledovala.

Požár, jejž zřejmě způsobila závada na elektroinstalaci, v knihovně vypukl 14. října před půlnocí, oheň ale sám za zhruba šest minut zhasl a knihovnice tak požár odhalily až v pondělí ráno.

Přestože oheň nebyl nějak velký, největší škody způsobil kouř a saze. Škoda nakonec byla vyčíslena na 2,5 milionu korun. Knihovna, která je městskou organizací, přišla přibližně o 14 tisíc knih. Její obnova by měla být uhrazena z pojištění. Část publikací se podařilo nahradit z darů, některé byly zakoupeny.

„Zatímco před požárem měla knihovna 28 000 svazků, nyní jich je necelá polovina.“

Iva Piskalová

redaktorka ČT

Největší škodu napáchal kouř, který se výtahovou šachtou dostal do všech pater historické budovy. „Dva tisíce knih se podařilo vyčistit. Bez újmy zůstaly svazky, které byly ve skladu a ve výpůjčce u čtenářů. Těch je asi 8500,“ uvedla vedoucí knihovny Renáta Domoráková.

„Prostory jsme již vyčistili, nechali vymalovat. Část počítačů se musela rovnou vyřadit,“ doplnila. Novojičínští úředníci již také ukončili instalaci nových protipožárních čidel. 

Knihovna sídlí ve vile, kterou si nechal v roce 1910 postavit továrník Ferdinand Czeiczner a kterou nyní město postupně renovuje. Letos například nechalo spravit fasádu.