V Černé Hoře chtěli levnější vodu. Nevyšlo to, platit budou víc

Před rokem vystoupila Černá Hora na Blanensku ze Svazku vodovodů a kanalizací. Důvodem byla drahá voda. I po roce ale platí obyvatelé podle ceníku svazku 93 korun za kubík, příští rok ještě o korunu víc. Městys se se svazkem nemůže dohodnout na majetkovém vyrovnání, které zahrnuje i vlastnictví vodního zdroje a vodovodů.

Na Blanensku jsou v ceně vody i třicetikorunové rozdíly
Zdroj: ČT24

Obyvatelé Černé Hory si před víc než rokem v referendu odhlasovali vystoupení ze Svazku vodovodů a kanalizací. Chtěli platit za vodu méně než obce sdružené ve svazku. Levnější vody se ale nedočkali. Cena vodného a stočného se zatím nezměnila. A jiné to nebude ani příští rok. Naopak, platit budou ještě o korunu víc než letos.

Kateřina Doležalová jako kadeřnice spotřebuje víc než 30 kubíků vody, ročně tak zaplatí okolo 3 tisíc korun. V nedalekých Lysicích by platila o tisícovku méně. „Po roce se nic neděje, cena je pořád stejná a myslím si, že je zbytečně vysoká,“ stěžuje si kadeřnice.

Za vodovody a zdroj chce svazek po obci sedm milionů korun

Starosta Černé Hory Ondřej Měšťan uvedl, že důvodem je to, že se městys nedohodl se svazkem na vlastnictví dvou zdrojů pitné vody. Jiný, svůj vlastní zdroj, městys nemá, proto vodu do domů stále přivádí stejný dodavatel. Spor vede městys se svazkem i o vodovody a čistírnu odpadních vod. Podle starosty Černé Hory jim tento majetek naleží podle zakladatelské smlouvy. Takzvaný oddělitelný majetek může svazek Černé Hoře vydat. Za něj a také za náklady spojené s vystoupením chce zaplatit. „Podle stanov je potřeba, aby obec uhradila prostředky, které svazek do toho majetku investoval, což je zhruba 7 milionů korun a pak je tam společný majetek, který se vracet nebude,“ říká tajemník Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí Petr Tioka. Jde o infrastrukturu, která slouží k odvodu odpadních vod a distribuci pitné vody. Černohorské zastupitelstvo nedávno na svém zasedání odhlasovalo vůbec první vyrovnání ve výši tří milionů korun.

Dohady o vodu tak mohou skončit i u soudu. V roce 2009 tomu tak bylo například i v případu Kunštátu a Zbraslavce. Rozsudek ale nepadl. Na základě posudku Vysokého učení technického se obě obce po sedmi letech loni v květnu se svazkem dohodly. Za vodovody a zdroj pitné vody zaplatily pět a půl milionu korun.

Video Události v regionech plus (Brno)
video

Podrobnosti k cenám vody zjišťovala redaktorka Veronika Kynčlová

Zdroj: ČT24