Transfuzní oddělení ve Frýdku-Místku brzy uzavřou. Mělo mít drahý provoz

Nemocnice ve Frýdku-Místku od 1. ledna příštího roku uzavře své hematologicko-transfuzní oddělení. Podle vedení centra se jeho provoz nevyplatil a byl finančně náročný.

Video Krevní centrum končí provoz
video

Krevní centrum končí provoz

Dosavadní dárci krve mohou využít služeb ostatních odběrových míst ve městě a okolí. Například v sousedním krevním centru, které je ale soukromé.

„Vaši krev stále potřebujeme. Pro pacienty nemocnice bude nadále krev zajištěna v potřebném rozsahu a kvalitě dodavatelsky,“ uvedli zástupci frýdecko-místecké nemocnice na svých webových stránkách.

Podle redaktora ČT Tomáše Indreie bylo zdejší transfuzní oddělení hojně využívané. „Jen za první půlrok ho navštívilo 1300 dárců,“ zjistil. Transfuzní oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku bude ještě několik dnů, které zbývají do příštího roku, využíváno jako odběrové místo. V určené dny zde podávali lékaři také autotransfuze pacientům před plánovanými operačními zákroky.

Dárců krve je o svátcích málo

Lékaři vybízejí dárce krve, aby odběrová centra navštěvovali začátkem nového roku. Během vánočních svátků je totiž vždy dárců málo a krev v polovině ledna pravidelně dochází.

V největším moravskoslezském krevním centru ve Fakultní nemocnici Ostrava se aktuálně výrazně ztenčily zásoby krevních skupin A, B, AB a nula v případě faktoru Rh-. Nedostatkové jsou také zásoby skupin A a nula (faktor Rh+). 

Stav krevních zásob
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Stav krevních zásob v ostravském krevním centru k 29. 12. 2016. Je-li krevní koláč z větší části bílý, potřebuje nemocnice v dané skupině nutně zvýšit zásoby. Pokud jsou krevní koláče plně červené, mohou se dárci krve objednat na odběr plazmy.

 

Video Události v regionech plus (Ostrava)
video

V Ostravě mohou chodit dárci plazmy do obchodního centra

V Ostravě mohou chodit dárci plazmy do obchodního centra

Reportáž: Fakultní nemocnice má pobočku pro dárce v obchodním centru