ČOI prověřila pyrotechniku v Hatích. Pochybení našla, pokuty zatím nerozdala

Inspektoři České obchodní inspekce (ČOI) vyrazili tři dny před oslavou Silvestra na kontroly pyrotechniky. Zaměřili se na prodejce v Hatích na Znojemsku, kde objevili pochybení hned u prvního stánku. Stánkaři totiž prodávali pyrotechniku, kterou je možné nabízet pouze v kamenných obchodech anebo neměli své zboží chráněné před deštěm.

Ve stáncích je možné prodávat jen pyrotechniku I. třídy
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

„Inspektoři provedli kontrolní nákup, zkontrolovali množství nabízeného zboží, uskladnění. Někteří trhovci na kontroly reagují, ale někteří nikoli,“ popsal středeční inspekci v Hatích Aleš Havíř z ČOI. Minule na stejném místě rozdali kontroloři pokuty za bezmála milion korun.

Jak velkou pokutu prodejcům uloží, záleží na tom, zda trhovci prokážou, že jsou jejich prodejní místa zkolaudovaná jako prodejny, nikoli stánky. V nich se totiž podle vyhlášky může prodávat pouze lehká pyrotechnika, tedy I. třídy, která je prodejná od 15 let. „To jsou práskací kuličky, provázky,“ shrnul Havíř. Inspektoři ale na prodejních pultech objevili i pyrotechniku III. kategorie.

Produkty patřící do II. třídy je možné prodat jen osobám starším 18 let a patří mezi zboží kamenných obchodů. Předměty III. třídy jsou pak určeny lidem starším 21 let, IV. kategorie pak dokonce jen těm s povolením.

Na co si dát při nákupu zábavní pyrotechniky pozor?

  • je na český trh dovezena legálně
  • má návod na použití v českém jazyce
  • má certifikační značku
  • navlhlé produkty anebo ty s otevřeným obalem v žádném případě nekupovat!

Zakoupenou pyrotechniku je nutné uskladnit na suchém místě, mimo dosah dětí. Nevhodné je skladování v blízkosti krbů, otevřených ohňů a svíček.  

Kvůli zábavní pyrotechnice každoročně vyjíždějí nejen záchranáři, ale také hasiči. Navíc počet požárů, které způsobila pyrotechnika, v posledních letech vzrostl a způsobené škody se pohybují v řádech milionů korun.

Nejčastěji se vznítí trávní porosty, popelnice, okrasné keře anebo věci odložené na balkonech. V poslední době dochází i k zapálení odstavených aut a objevují se i případy vyhořelých bytů, do kterých vlétly zapálené světlice.

Nejvíc požárů propuká ve městech tradičně hned po půlnoci a za většinu z nich jsou zodpovědní lidé. Jejich nejčatější příčinou je totiž nesprávná manipulace. Loni od silvestrovské půlnoci do 3 hodiny ranní zasahovali hasiči u 108 požárů.