Moravskoslezský kraj bude hospodařit se schodkem. Činí 921 milionů korun

Moravskoslezský kraj schválil ve čtvrtek rozpočet na příští rok. Schodek činí 921 milionů korun. Kraj ho pokryje ze své rezervy a úvěru. Celkem počítá kraj s příjmy sedmi miliard korun a s výdaji 7,9 miliardy. Do investic půjdou dvě miliardy korun. 

Video Moravskoslezský kraj schválil rozpočet
video

Moravskoslezský kraj schválil rozpočet

Na investice míří vysoká částka - 2,1 mliardy korun, jak zjistil redaktor ČT Radek Wiglasz. Například přes půl miliardy korun půjde na kotlíkové dotace.

Rozpočtový schodek bude využit k předfinancování evropských projektů, například na rekonstrukci silnic, nákup techniky pro zdravotnickou záchrannou službu anebo pro obnovu turistických atrakcí. „Bylo by neomluvitelné, kdybychom šanci na evropské prostředky nevyužili, a jinak, než prostřednictvím schodkového rozpočtu to samospráva neumí,“ řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO). Dodal, že většina projektů bude ze strany EU hrazena z 95 procent, takže většina peněz se později do rozpočtu vrátí.

Náměstek hejtmana pro finance a investice Jaroslav Kania (ANO) řekl, že krajský rozpočet sice počítá s výdaji okolo 7,9 miliardy korun, očekává se však, že reálně bude kraj hospodařit se zhruba 20 miliardami korun. „Tato situace se opakuje každý rok. V době sestavování rozpočtu ještě není rozhodnuto o většině státních dotací do rozpočtu kraje. Jde zejména o státní dotace z ministerstva školství či ministerstva práce a sociálních věcí,“ řekl náměstek.

Kapitálové výdaje by podle schváleného rozpočtu měly přesáhnout dvě miliardy korun. Většinu tvoří výdaje na akce spolufinancované z Evropské unie. „Počítáme ale i s investicemi z vlastních zdrojů a to v objemu 623 milionů korun,“ dodal náměstek.

Za krajské peníze se opraví silnice, mosty i nemocnice

K největším plánovaným investicím patří například rekonstrukce silnice a dvou mostů za Dolním Benešovem za 20 milionů korun, rekonstrukce ubytovací části a přístavba budovy D příspěvkové organizace Nový domov v Karviné za 18 milionů korun.

„Investovat chceme i do krajských nemocnic, počítáme například se stavebními úpravami pavilonu H ve Slezské nemocnici Opava za více než 33 milionů korun, s rekonstrukcí elektroinstalace v nemocnici v Orlové, která vyjde na 30 milionů korun. Vyčlenili jsme i peníze na stavební úpravy školních budov a další,“ upřesnil.

Běžné výdaje kraje dosáhnou částky 5,704 miliardy korun. Největší část z této sumy půjde na provoz krajských příspěvkových organizací, které dostanou 2,1 miliardy a na zajištění dopravní obslužnosti v regionu vlaky a autobusy. Dopravci dostanou 1,6 miliardy korun. „Výdaje na provoz příspěvkových organizací budou vyšší o čtyři procenta oproti roku 2016. Je to především kvůli nařízení vlády navýšit tarifní platy zaměstnancům,“ řekl Kania.

Přebytkový rozpočet schválila zastupitelstva pěti krajů

Moravskoslezský kraj byl posledním, který ještě neměl na příští rok schválený rozpočet. Z třinácti krajů jich bude s přebytkovým rozpočtem hospodařit pět – Středočeský, Jihomoravský, Královéhradecký, Pardubický a Liberecký. Největší část výdajů všech regionů tvoří školství, doprava a evropské projekty.

Video Události
video

Moravskoslezský kraj schválil rozpočet na příští rok jako poslední