Středočeská koalice odvolala šéfy nemocnic v Kladně a Mladé Boleslavi

Nová středočeská koalice, která u moci po podzimních volbách vystřídala sociální demokraty, nechala odvolat ředitele kladenské nemocnice Vladimíra Lemona a šéfa nemocnice v Mladé Boleslavi Luďka Kramáře. Oběma manažerům vyčítá ztrátové hospodaření.

Oblastní nemocnice Kladno
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Krajskou koalici tvoří hnutí ANO vedené hejtmankou Jaroslavou Pokornou-Jermanovou, Starostové a nezávislí, občanští demokraté a tři nezařazení zastupitelé, kteří se separovali od TOP 09. Odchodu ředitelů dvou zmíněných nemocnic tato formace docílila díky novému složení nemocničních orgánů.

Dosavadní představenstva a dozorčí rady, které ustavila ještě bývalá krajská vláda tvořená komunisty a sociálními demokraty, odvolala nová koalice v pondělí – a zároveň je hned přeobsadila.

V čele středočeských špitálů tak zasedl například poslanec a bývalý hejtman Petr Bendl (ODS), místostarosta Kolína Michael Kašpar (Změna pro Kolín) nebo mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati (ODS). Opozice sice namítala, že řadu lidí navržených do orgánů nemocnic nezná, nově složené orgány ale už začaly úřadovat, a odvolali šéfy dvou krajských nemocnic.

Výhrada? Ztrátovost

Konec kladenského ředitele Lemona žádalo nové vedení kraje kvůli ztrátovému hospodaření, loni kladenská nemocnice vykázala ztrátu 185 milionů Kč. Letošní hospodaření kladenské nemocnice bude podle hejtmančina náměstka pro zdravotnictví Martina Kupky (ODS) zřejmě minus 90 milionů.

Lemon se ovšem už dříve nechal slyšet, že ztrátové hospodaření se nevyřeší, dokud se nezmění systém financování nemocnic a nastavení smluv s pojišťovnami. Poukázal na to, že různá zařízení dostávají od pojišťoven různé částky za stejné výkony.

Funkci opustí ke dni jmenování svého nástupce, který má vzejít z výběrového řízení otevřeného do 20. ledna. Jedním z mužů, kteří Lemonův konec odhlasovali, je i někdejší hejtman a bývalý ministr zemědělství Petr Bendl, který by podle některých spekulací dokonce mohl Lemona nahradit. To ale Kupka odmítl: „Petr Bendl o tu roli nemá zájem, také si nemyslím, že by to tak mělo proběhnout.“

Také za koncem mladoboleslavského ředitele Luďka Kramáře stojí krajské výhrady vůči hospodaření. Nemocnice podle Kupky letos avizovala ztrátu 46 milionů, podle zpřesněných údajů by ale měla být ještě vyšší. Ve funkci Kramáře dočasně nahradil dřívější ředitel Ladislav Řípa; ten pro změnu ústav vedl až do okamžiku, kdy nad krajem v roce 2008 převzala vládu sociální demokracie vedená Davidem Rathem.

Situace je ale v Boleslavi ve srovnání s Kladnem poněkud odlišná. Kramář totiž byl jen pověřen řízením za Nwelatiho, který byl v minulosti uvolněn pro výkon funkce boleslavského primátora. „Zrušili jsme mu pověření řízením nemocnice, pan Kramář zůstává zaměstnancem do konce roku. Zároveň jsme jmenovali ředitelem nemocnice pana Řípu de facto do doby, než bych se vrátil já, protože já jsem ze zákona pořád ředitelem nemocnice,“ řekl Nwelati.

Obměnou prošel i dozor dalších nemocnic

Změny proběhly i jinde. Do představenstva benešovské nemocnice míří tamní místostarosta Jiří Švadlena (ANO), v Příbrami naopak skončil bývalý místostarosta a občanský demokrat Ivan Šedivý, nad čímž se – vzhledem k účasti ODS na krajské vládě – pozastavil bývalý příbramský starosta Josef Řihák (ČSSD). „Je to jeden ze zakládajících členů Občanské demokratické strany v Příbrami,“ připomněl Řihák, podle nějž byl Šedivý, pocházející z lékařské rodiny, pro nemocnici přínosem.

Navzdory těmto změnám se ale podle Kupky v čele dalších krajských nemocnic zatím personální změny nečekají.