Novou primátorkou Havířova se stala Jana Feberová

Zastupitelé Havířova v pondělí odvolali z funkce primátora Daniela Pawlase (KSČM). Novou primátorkou Havířova na Karvinsku se stala pedagožka Jana Feberová (ČSSD). Dosud byla primátorovou náměstkyní. Město ovládla koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. 

 

Odvolaný primátor Havířova Daniel Pawlas (KSČM)
Zdroj: ČTK Autor: Sznapka Petr

Pro odvolání dosavadního primátora Pawlase hlasovalo 27 zastupitelů, proti jich bylo 13, jeden se zdržel a dva nehlasovali. Na funkci rezignoval primátorův náměstek Eduard Heczko (KSČM).  

Za sociální demokraty zůstal náměstkem Karel Šlachta (ČSSD), novými náměstky se stali Alena Zedníková (ČSSD) a Josef Bělica (ANO).

Zastupitelé odvolali z rady komunisty Alici Hegyi, Štefana Langra, Soňu Ryšánkovou Dosedělovou a Tomáše Ptáčka. Na jejich místa byli zvoleni za ČSSD Eva Radová, za ANO Ondřej Baránek, Iveta Kočí Palkovská a Stanislava Gorecká a za lidovce Bohuslav Niemiec. V radě zůstali sociální demokraté Pavel Rapant a Jiří Martinek.

Pawlas si myslí, že i o Havířově rozhodly krajské volby a výměna krajského vedení. „Na vládní úrovni máme koalici hnutí ANO, ČSSD, KDU-ČSL a víceméně vidíme, že se tady kopíruje stejný model. Musíme si přiznat, že komunisté na kraji ztratili velice výrazně, nejsme součástí krajské koalice a to se samozřejmě odrazilo i na této současné koalici ve městě,“ řekl odvolaný primátor.

Pawlas věří, že nové vedení města bude pracovat ku prospěchu občanů. Komunisté podle něj budou konstruktivní opozicí, budou se snažit posílit a vrátit se. „Toto město vždy patřilo komunistům a to nezmění žádná média,“ řekl Pawlas. Komunisté chyběli ve vedení Havířova naposledy v období před volbami v roce 2002.

Zástupci uskupení ČSSD, ANO a KDU-ČSL v neděli podepsali koaliční smlouvu. V jedenáctičlenné městské radě budou mít sociální demokraté šest zástupců, hnutí ANO čtyři a lidovci jedno místo. Nová koalice bude mít ve 43členném zastupitelstvu většinu 24 hlasů. Potvrdili to Josef Bělica (ANO) a Jiří Martinek (ČSSD).

Ve vedení Havířova je to další změna

Vedení slezského města se od podzimních voleb v roce 2014 mění už podruhé. Komunální volby v Havířově vyhrála se ziskem 15 křesel ČSSD, druzí komunisté mají 13 křesel, ANO má deset míst, Hnutí pro Havířov tři a lidovci dvě křesla. Po volbách se ale na spolupráci domluvili komunisté s hnutím ANO a Hnutím pro Havířov, kteří vítěznou ČSSD obešli. Primátorem se stal Pawlas.

Spolupráce jim vydržela do letošního června, pak se koalice rozpadla a KSČM, k níž se přidali i tři členové hnutí ANO, začala spolupracovat se sociální demokracií. Pawlas tehdy primátorem zůstal. 

Havířov je druhým největším městem Moravskoslezského kraje. Má přes 75 tisíc obyvatel.