Lanovka na Petřín se rozbila, rozjede se asi až ve čtvrtek

Technická závada odstavila pozemní lanovku na pražský vrch Petřín. Nejezdí od nedělního večera a znovu se rozjede zřejmě až ve čtvrtek.

Petřínská lanovka
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Petřínská lanovka přestala jezdit v neděli kolem osmé večer. Podle mluvčího pražského dopravního podniku Jiřího Štábla se tak stalo kvůli poruše jednoho z vozů. Přinejmenším celé pondělí bude třeba stoupat na petřínský vrch výhradně pěšky.

Provoz je zastaven do odvolání. Dopravní podnik oznámil, že předpokládaný termín obnovení provozu je až ve čtvrtek.

Lanovka, jejíž tradice je vůbec nejstarší v Česku – první pozemní lanovka jezdila na Petřín již od roku 1891 – je přitom krátce po zásadní rekonstrukci. Od loňského září do letošního dubna nejezdila, vzniklo nové těleso u stanice Nebozízek. Rekonstrukce se týkala i stanice samotné, ale také vozů, z nichž jeden se nyní porouchal.

V současné podobě jezdí petřínská lanovka od roku 1985. Tehdy vznikla po dvaceti letech od sesuvu, který zničil předchozí dráhu, zcela nová trať, která překonává nestabilní část u Nebozízku po mostní konstrukci, jejíž piloty dosahují až do stabilní vrstvy podloží. Současně vyrobila Vagónka Studénka dva zcela nové vozy.

V současnosti je lanová dráha druhou nejoblíbenější památkou v zemi hned po Pražském hradě. Loni se jí svezlo téměř 1,5 milionu lidí. Lanovka přitom neslouží pouze jako turistická atrakce. Je také součástí městské hromadné dopravy, platí v ní tarif Pražské integrované dopravy a nabízí například rychlé spojení z centra města na strahovské koleje.