V Arcelor Mittalu nedodržovali bezpečnost práce. Inspektoři ale s firmou správní řízení nezahájili

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová kritizuje oblastní inspektorát práce. Na svých stránkách zprávu uveřejnila na začátku listopadu. Vyčítá mu, že svou kontrolní činnost nedělá správně podle zákona. Ve společnosti Arcelor Mittal totiž podle inspektorů docházelo k porušování bezpečnosti práce. Správní řízení ale s firmou zahájeno nebylo.

Video Bezpečnost práce v Arcelor Mittalu
video

Bezpečnost práce v Arcelor Mittalu

S porušováním bezpečnostních předpisů se v Arcelor Mittalu setkával David Robenek jako zdejší jeřábník podle svých slov opakovaně. Jeho stížnosti ale údajně nikdo nebral vážně.

„Nedostatky, závažné nedostatky na záchytných systémech na jeřábových drahách. Stejně tak na všech jeřábech nedocházelo k revizím nosných lan, což je zásadní - bez toho není možné bezpečně pracovat,“ sdělil jeřábník, který v Arcelor Mittalu pracoval 15 let.

„Oblastní inspektorát práce ve firmě Arcelor Mittal provedl za posledních pět let 21 kontrol. Správní řízení ale zahájil až u desátého porušení bezpečnosti práce,“ zjistil redaktor České televize Tomáš Indrei.

Inspektoři, kteří porušování bezpečnosti práce v této firmě potvrdili, správní řízení nezahájili údajně kvůli nedostatku lidí v úřadu. To se však nelíbí veřejné ochránkyni práv. Uvádí, že inspektorát nepostupoval podle zákona.

„Není na rozhodnutí oblastního inspektorátu práce, jestli řízení o správním deliktu zahájí, nebo ne. On má povinnost.“

Iva Hrazdílková

tisková mluvčí Veřejné ochránkyně práv

Pracovník inspektorátu práce je ale přesvědčený, že chybu neudělali. Nemají prý dostatek lidí na to, aby při každém porušení bezpečnosti zahajovali správní řízení.

„Kdybychom důsledně, opravdu důsledně do sta procent dodržovali doporučení veřejné ochránkyně, tak bychom se časem dostali do velmi nelehké situace,“ sdělil Libor Černý, vedoucí inspektor oblastního inspektorátu práce.

Firma Arcelor Mital přiznává, že kontroly u nich pochybení zjistily - nebyly ale údajně nijak vážné. Podle mluvčí společnosti Barbory Černé Dvořákové byly zjištěné nedostatky odstraněny ihned nebo ve stanovené lhůtě.